İnsansız kara aracı ALPAR, birinci sefer yurt dışında görücüye çıkacak

AA

Türkiye’nin öncü savunma sanayi şirketlerinden Otokar, Türkiye’nin birinci ağır sınıf insansız kara aracı ALPAR’ı bugün başlayacak Avrupa’nın en büyük savunma sanayi fuarlarından Eurosatory’de tanıtacak.

Paris’te düzenlenecek fuarda Otokar, bir dizi eserini sergileyecek, bu ortalarında ALPAR’ın da bulunduğu yenilikçi teknolojileri ve tahlilleri ziyaretçilerle buluşturacak.

Yurt dışında tanıtılacak

Bu kapsamda, ağır sınıf insansız kara aracı ALPAR, yurt dışında birinci sefer tanıtılacak.

Türkiye’nin insansız olarak tasarlanan birinci ağır sınıfı kara aracı olan 15 ton azami yüklü yüke sahip ALPAR, seri hibrit elektrikli tahrikli altyapısı ile büsbütün sessiz misyon yapabiliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, Otokar, birinci sefer geçen yıl tanıttığı ALPAR’a yönelik olarak geçen müddette mühendislik ve kalifikasyon test faaliyetlerine yönelik bir dizi çalışma yürüttü.

Bu kapsamda, araçta otonomi ve uzaktan denetim alanına odaklanıldı, bu alanda geliştirme ve test faaliyetleri gerçekleştirildi.

Yürütülen çalışmalar sonunda sürüş denetimleri ve algoritmaları geliştirilen ALPAR’a otonomi alanında A noktasından B noktasına devriye ve öndeki aracı takip etme işlevleri, 2D ve 3D haritalama özelliği kazandırıldı. Bu işlevlerin ileri düzey geliştirilme faaliyetleri devam ediyor.

Otonomi ve sürüş takviye bahislerinde ALPAR hep gelişime açık bir araç olacak. Teknoloji ve yürütülen çalışmalara nazaran Otokar, aracın otonomi düzeylerini daima artıracak.

Yol ve yerde gücünü test ediyor

Bu geliştirmelerin dışında seri hibrit güç alt yapısına sahip ALPAR’ın yol ve arazi ortamlarındaki mobilite testlerine devam ediliyor. Bu testler, yüksek tansiyona sahip batarya verimliliğini, güç tüketimlerini ve araç menzilini, elektrik motor verimliliklerini ve optimizasyonlarını içeriyor.

Aracın denetim edildiği Uzaktan Denetim Ünitesi ünitesinde de kullanıcı denetimini kolaylaştırmak, daha faal hale getirmek ve durumsal farkındalığı arttırmak ismine geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

Otokar, ALPAR ile teknolojik yenilikleri takip ederek Türk savunma endüstrisine en ileri düzeyde yenilikçi bir tahlil sunmayı amaçlıyor.

Gelecek insansız sistemlere işaret ediyor

İnsansız araçların askeri hedeflerle kullanımına yönelik olarak savunma endüstrisi gelişmiş, çağdaş ordulara sahip ülkelerde çeşitli çalışmalar yürütülüyor.

Dünyada ALPAR biçimi araçlar şimdi tam operasyonel değiller ve geliştirme faaliyetleri şirket/askeri güç düzeylerinde devam ediyor. Fakat gelecekte otonom sistemlerin muharebe alanının bir kesimi olması bekleniyor.

Muharebe alanının her vakit insan kararını gerektiren şartlara sahip olması otonom sistemlerin birebir insanların yerini almasının mümkün olmadığını ortaya koyuyor. Bunun yanında ALPAR üzere araçlar tehlikeli misyonlarda çalışanı korumak için büyük avantaj sunuyor. Bilinmezliğin yüksek olduğu yahut insan için ziyanlı olacak KBRN tehdidi üzere pek çok riski barındıran vazifede askeri korumak gayesiyle bu sistemlerin yaygın olarak kullanılması öngörülüyor.

Yapay zeka ile insan kusurunu en aza indirecek; devriye, gözetleme üzere rutin misyonlarda de insansız sistemlerin gelecekte ön plana çıkacağı değerlendiliyor.

Otonom sistemlerin uzak gelecekte ise tank kadrolarında “kanat tankı” olarak vazife alması bekleniyor.

Diğer İHA ve İKA’larla çalışacak, pek çok vazifenin üstesinden gelecek

ALPAR, muharebe alanındaki tüm bu gereksinimler ve son teknolojik gelişmeler dikkate alınarak geliştirildi.

Farklı misyon gereksinimlerine yönelik tahliller sağlayan modüler elektronik altyapısı sayesinde keşif gözetleme yahut muharebeye yönelik farklı misyon kabiliyetlerini ortaya koyabilen ALPAR, otonom ve uzaktan komuta, düşük termal ve akustik iz, araç takip, toprakta hafif tank ve gibisi araçlara denk hareket çevikliği üzere yetenekleri birleştiriyor.

ALPAR, sahip olduğu elektrikli tahrik altyapısı sayesinde beşerli araçlarla ve/veya piyadeyle birlikte ana öge yahut kanat elemanı olarak misyon icra edebiliyor, tehlikeli bölgelerde mani keşfi, meskun mahalde gözetleme ve keşif, arazi koşullarının değişmesi halinde güzergah keşfi üzere gayelerle araçta taşınan insansız hava ve kara (İHA/İKA) araçlarıyla birlikte kullanılabiliyor.

Düşman/terör mevzilerinin atış ile baskı altına alınması, işçi riskini asgariye indirerek düşman araçlarıyla tesislerinin ana silah yahut güdümlü füze ile etkisiz hale getirilmesi, ateş ve ateş takviye ögesi olarak misyon yapması, keşif ve gözetleme vazifelerinin icrası üzere sorumluluklar üstlenebilen ALPAR, devriye, hudut gözetleme, küçük insansız kara aracı ve dron taşıma üzere otonom misyonları, gaye tespiti ve lojistik dayanak faaliyetlerini yerine getirebiliyor.

ALPAR ayrıyeten dolanan mühimmat taşıyıcı, otonom ikmal, İHA savar, elektronik harp üzere misyonlar için uygun platform olarak öne çıkıyor.

Dost/düşman tanıyor, meskene dönüyor

Otonom ve uzaktan denetimli sürüş kabiliyetleri kapsamında 360 derece durumsal farkındalığa sahip araç, MIMO radyo ile kullanım durumunda 5 kilometreye kadar vazife yapabiliyor, uydu haberleşme ile aktif, gelişmiş uzaktan denetim ve irtibat yetenekleri sunuyor.

Küresel Pozisyon Belirleme Sistemi olmayan ortamlarda lokal harita üzerinden yol belirleyebilen ALPAR, verilen rotaya gidiş ve devriye vazifeleri, öndeki aracı ya da işçisi takip etme, konvoy misyonu, öbür insansız ögeler ile haberleşme, meskene dönüş, 2D ve 3D LIDAR haritalama, mani algılama ve yeni rota belirleme, dost/düşman tanıma, sürü idaresi üzere yeteneklerle verilen misyonları yerine getiriyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*