Sanal arsa balonu patladı: Satın alanların kaybı yüzde 90’lara ulaştı

Özel İçerik

Sanal emlak, dijital dünyada yer alan, belli bir alanı temsil eden ve ekseriyetle blok-zincir teknolojisi üzerine inşa edilen mülkiyet haklarına deniyor.

Bu emlak, çeşitli sanal gerçeklik platformlarında, oyunlarda ve metaverse projelerinde kullanılmak üzere satın alınıyor.

Geleceğin teknolojisi olarak isimlendirilen metaverse evrenlerinde sanal arsa satışları, birkaç yıl evvel adeta patlama yapmıştı.

Metaverse cihanında sanal arsa satan OVR üzere platformlar, dünyanın her yerini sanal olarak satışa sunuyor.

Türkiye’de yaklaşık 20 binin üzerinde parsel sanal platformda satılırken İstanbul, 11 binden fazla alanın satılmasıyla en çok ilgi gören kent pozisyonundaydı.

Sanal emlak alıcıların elinde patladı

Birinci etapta yatırımcıların ağır ilgisini çeken sanal yerler, büyük çıkarlar vadediyordu. Lakin günümüzde bu emlakın bedeli yüzde 90 civarında düştü.

Örneğin, bir yatırımcı, 2023 yılında 10 bin TL’ye satın aldığı bir sanal arsayı, 2024’te yalnızca 1.000 TL’ye satabiliyor.

Finans uzmanları, sanal arsa piyasasındaki çöküşün, kripto para piyasasındaki dalgalanmalarla benzerlik gösterdiğini belirtiyor.

Uzmanlar, yatırımcılara dikkatli olmalarını ve sadece sağlam platformlardan alım yapmalarını tavsiye ediyor.

Ayrıca, sanal arsa yatırımlarının uzun vadeli stratejiler gerektirdiği ve kısa vadede yüksek çıkar beklentisinin riskli olduğu vurgulanıyor.

Sanal emlak neden bu kadar tanınan olmuştu

2022 yılına damga vuran NFT projelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, metaverse evrenlerine olan ilgi de tavan yapmıştı.

Birçok kişi, çok pahalanacağını düşünerek yatırımlarını bu “sanal” yerlere yaptı ve birkaç yıl içinde çok büyük paralar kazanabileceklerine inandı.

Metaverse üzerinde arazi satışı yapan platformlar ortasında Decentraland ve The Sandbox üzere isimler öne çıkmıştı.

Kripto paraların da ivme kazanmasıyla birlikte dünya genelinde milyonlarca insan, sanal yerler alarak yatırımlarına eklemişti.

Çöküşün asıl nedeni ne

Başta Bitcoin olmak üzere, kripto paralarda yaşanan süratli düşüşler, metaverse varlıklarının da süratle kıymet kaybetmesine neden oldu.

Öte yandan; Meta, Microsoft ve Disney üzere şirketlerin metaverse üzerine yaptığı yatırımları geri çekerek küçülmeye gitmesi de sanal arsa fiyatlarında çöküşü başlattı.

Öte yandan AR ve VR gözlüklerinin hala yaygınlaşmamış olması, metaverse yerlerinin bedelini azaltan bir öbür etken.

Gelecekte ne olacak

Sanal arsa piyasasının geleceği belirsizliğini koruyor. Birtakım uzmanlar, piyasanın toparlanacağını ve paha kazanacağını öngörürken, öbürleri ise bu balonun patlamasının kalıcı tesirler bırakacağını ve piyasanın eski pahasına dönmesinin sıkıntı olduğunu savunuyor.

Yatırımcılar için en değerli ders, dijital varlıklara yapılan yatırımlarda dikkatli ve şuurlu hareket etmek.

Sanal arsa piyasası, süratli yararlar vadedebileceği üzere, büyük kayıplara da yol açabilir.

Bu nedenle, yatırım yapmadan evvel kapsamlı araştırma yapmak ve piyasa dinamiklerini güzel anlamak gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*