Havuz Kimyasalları ve Havuz Suyu Yosun Önleyicileri Seçerken Dikkat Edilecekler

Havuz kimyasallari
Havuz kimyasallari

Havuzların sürekli ve düzenli bakımı gerekir. Havuz bakımı için ihtiyaç duyulan maddelerin başında havuz kimyasalları vardır. Gerek ticari olarak faaliyet gösteren gerekse de şahsi havuzların düzenli olarak bakımının yapılması gerekir ve bu bakımlarda kimyasallar kullanılır. Havuzun bakımında gerekli hassasiyetin gösterilmemesi durumunda kullanıcılar ve çevreye riskler oluşması söz konusudur. Ayrıca, havuza girenlerde sağlık sorunları görülebilir. Havuz temizliği konusunda bazı önemli hususları sizler için inceledik.

Havuzunuzun yosun tutmaması, bakteri oluşmaması için havuz kimyasalları kullanılır. Havuzlar, açık veya kapalı ortamlar da olabilir. Kullanılan Havuz ilaçları da buna göre değişkenlik gösterir. Havuz tipini, açık ve kapalı olmasını, iklimi, sıcaklığı ve her şeyden önemlisi havuz pH durumunu göz ardı ederek kullanacağınız havuz kimyasalı uygulamalarından havuzunuz yeteri kadar temiz ve sağlıklı olmaz.

Havuz, öncelikle dış görünüm itibariyle kullanıcılarını etkilemelidir. Bunun için de yapılması gereken havuza düzenli kimyasal uygulanmalıdır. Kimyasalların ne oranda havuza uygulanacağının belirlenmesi için öncelikle havuz ölçüm kitleri ile havuzda gerekli ölçümlerin yapılması gerekir. Ölçüm sonuçları analiz edilerek hangi kimyasalın ne ölçüde havuza uygulanması gerektiği belirlenebilir.

Yosun Önleyici Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Havuzlarda kullanılan kimyasallardan biri de havuz suyu yosun önleyici kimyasallarıdır. Yosun önleyiciler havuzda zamanla oluşma ihtimali olan yeşilliklerin ortaya çıkmasını engelleyici kimyasallar olup, kimyasal havuzda alg oluşumu gerçekleşmeden havuza uygulanmalıdır. Yosun önleyicinin görevi havuzdaki yosunların yok edilmesini gerçekleştirmek değildir. Ayrıca, yosun önlemenin dışında aşağıdaki kimyasallarda kullanılmalıdır.

Klor Uygulaması

Havuz kimyasallarında temel madde olarak nitelendirebileceğimiz ürünlerden biri klordur. Havuza girdiğinizde hissettiğiniz yabancı kokunun klor kokusu olması muhtemeldir. Söz konusu maddenin kokusu her ne kadar insanlara yabancı gelse de havuzda kullanılması çok faydalıdır. Klor, havuzda bulunan mikrop ve zararlı bakteriler ile reaksiyona girme özelliğine sahiptir. Tatbik edildiği andan itibaren söz konusu reaksiyon başlar, havuzdaki mikrop ve bakteriler ölmeye başlar. Havuzun sağlıklı şekilde kullanılması için düzenli klor uygulaması çok önemlidir.

PH Düşürücüler

Düzenli olarak kullanılması gereken havuz kimyasallarından biri de PH düşürücülerdir. Söz konusu kimyasalın havuzda kullanımına karar verebilmek için havuzdaki ölçüm analizlerinin değerlendirilmesi gerekir. Eğer havuzdaki PH seviyesi 7,6’nın üzerine çıktıysa havuza PH düşürücü takviyesi yapılması gerekir. Havuzun ideal PH aralığı 7,2-7,6 arasındadır. Havuz kullanıldıkça bu PH seviyesinin yükseldiği görülür. Yükselen PH seviyesinin en kısa zamanda ideal aralığa getirilmesi gerekir. Bunun için de uygun ölçülerde PH düşürücü kullanılması sorunu çözecektir.

Ayak Dezenfektan Havuzu Kimyasalları

Havuzun girişinde küçük, kanal benzeri havuzlar vardır. Söz konusu havuzlar ayak dezenfektan havuzu olarak adlandırılır. Bu havuzlara düzenli olarak ayak dezenfektan kimyasalı uygulaması yapılmalıdır. Söz konusu kimyasal havuza mantar bulaşmasını engelleyecektir.

Havuzda karşılaşılabilecek en yaygın hastalık türü mantardır. Herkesin birlikte kullandığı havuzlarda bu tür cilt hastalıklarının oluşması son derece normaldir. Fakat işletme olarak bu tür hastalıklara karşı tedbir alınması da bir zorunluluktur. Bu tedbirin alınması için de havuz kimyasalları arasında bulabileceğiniz ayak dezenfektanları ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Çöktürücü Uygulaması Neden Önemlidir?

Bakımı zamanında yapılmayan havuzlarda insanları en fazla rahatsız eden hususlardan biri de suda asılı duran partiküllerdir. Söz konusu partiküllerin ağırlaşarak dibe çöktürülmesi gerekir. Çöktürücü uygulaması ile suda asılı duran partiküller dibe çöktürülür. Dibe çöken zararlı maddeler topak haline gelerek havuzdan kolayca atılabilir. Söz konusu temizleme işlemi için genellikle ters süpürme metodu kullanılır.

Temiz Bir Havuz için Parlatıcı Uygulaması

Havuzu kullanan insanlar ilk önce havuzun yüzeysel görünüşü ile ilgilenirler. Havuz, yüzeysel olarak her zaman berrak bir görünüm sergilemelidir. Bu ihtiyaç da ancak düzenli parlatıcı uygulaması ile giderilebilir. Özellikle havuz boş iken havuzun zemin ve yan duvarlarına ince detaylara dikkat edilerek parlatıcı takviyesi yapılmalıdır. Uygulamadan sonra havuzunuz her zaman temiz ve berrak bir görünüm alacaktır.

Havuz Kimyasallarında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Havuzların periyodik olarak gerçekleştirilen bakımları büyük öneme sahiptir. Özellikle havuz kimyasalı çeşitlerinin mutlaka dengeli biçimde kullanmasına, doğru denge ölçümlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu bağlamda birçok yanlışın yapıldığını söylemek mümkün.

  • Serbest klor kullanımı mutlaka her havuz için farklı miktarlarda ele alınmalıdır. Yanlış miktar havuzlarda bakteri, mikroorganizma ve yosun oluşumuna sebep olmaktadır.
  • Havuzun alkalilik seviyesi yanlış şekilde yükseltilebilmektedir. Bu yanlış önlemek için doğru pH dengesi adına borat mineralleri değerlendirebilir.
  • Hazırlanacak olan kimyasal için kullanılan kapların temiz olmasına mutlaka özen gösterilmelidir. Kirlenmiş ve zararlı kaplar ile kimyasalların karışımı havuza zarar verebilmektedir.
  • Manuel yapılacak klor uygulaması konusunda mutlaka işlemin gece yapılmasına dikkat edilmelidir. Nitekim uygulama ardından havuzun asgari 4 saat çalışması gerekir. Gündüz yapılan çalışma yanlışlığı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Bu ürünler hakkında daha detaylı bilgi için e- havuz market sitesini ziyaret ediniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*