Coronavirüs Wuhan’daki Laboratuvarda Üretilmiş ve Sızdırılmış Olması Mümkün Mü?

coronavirus wuhandaki laboratuvarda uretilmis ve sizdirilmis olmasi mumkun mu
coronavirus wuhandaki laboratuvarda uretilmis ve sizdirilmis olmasi mumkun mu

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı uzman ekibi 3 Şubat’ta Wuhan Viroloji Enstitüsü’nü ziyaret etti. Birçok uzman, enstitüye bağlı laboratuvarın tesislerinin mükemmel, yönetiminin sıkı olduğunu ve yeni koronavirüsün Wuhan’daki laboratuvardan sızdığına dair komplo teorisinin gerçeklere dayanmadığını ifade etti.

CNN muhabiri, uzman ekibin üyesi İngiliz zoolog Peter Daszak ile röportaj yaparken virüsün Wuhan’daki laboratuvarda üretilmiş ve sızdırılmış olmasının mümkün olup olmadığını sordu.

Peter Daszak çok net bir şekilde “Buna dair hiçbir kanıt yok” şeklinde cevap verdi.

Sputnik’te yer alan habere göre, St.Petersburg Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’nden DSÖ uzmanı Vladimir Dedkov, Wuhan Viroloji Ensitütüsü’nün laboratuvarının iyi donanımlara sahip olduğunu ve oradan bir sızıntı gerçekleşmesinin çok zor olacağını ifade etti

Vladimir Dedkov, “Onları kimin eleştirdiğini bilmiyorum” ifadesini kullandı.

Habere göre, söz konusu laboratuvar, Çin’de güvenlik seviyesi açısından en yüksek biyolojik laboratuvar olan BSL-4 laboratuvarı durumunda.

Peter Daszak, CNN’e verdiği röportajda, “Bu laboratuvarı çok iyi biliyorum. Çok iyi bir viroloji laboratuvarıdır. Bir sonraki SARS ile ilgili koronavirüsün ne olacağını araştırma konusunda çok başarılı. Ama maalesef ilgili araştırmanın virüsün gerçeklerine çok yakın olmasından dolayı bazı insanlar onu suçluyor. Bu çok ironik” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*