Termoplastik Elastomer Nedir?

Termoplastik Elastomer Nedir
Termoplastik Elastomer Nedir

Üretim sektöründe sıklıkla kullanılan malzemelerden biri de kısaca TPE olarak adlandırılıyor. TPE yani termoplastik elastomer nedir sorusunun yanıtı da sıklıkla merak ediliyor. Bu malzeme plastik proses makinalarında işlenebilme özelliğine sahip olan bir hammaddedir. Üretim sektöründe pek çok alanda kullanılabiliyor olmalarının nedeni ise vulkanize kauçuklar kadar güçlü bir yapıya sahip olmalarıdır.

Genel olarak bu hammaddenin yapısına bakıldığında yumuşak faz ile sert fazdan oluştuklarını söyleyebiliriz. Düşük bir yoğunluğa sahip olmaları ve aynı zamanda geniş sertlik aralığında üretilebilmeleri de bu hammaddenin pek çok ürünün imalatında kullanılabilir olmasını beraberinde getiriyor. Bu arada hammaddelerde en önemli ve en aranan özelliklerden biri de UV ve ozona karşı yüksek mukavemet özelliği sergileyebilir olmalarıdır. TPE olarak adlandırılan bu madde söz konusu beklentileri de fazlasıyla karşılamayı başarıyor.

Özellikle geniş sıcaklık aralıklarında çalışabiliyor olmaları dış ortamda kullanılacak olan ürünlerin imalatında da bu malzemenin sıklıkla kullanılmasını beraberinde getiriyor. Geri dönüşümlü bir malzeme olmasını da göz ardı etmemek gerekiyor. Aynı zamanda düşük kalıcı deformasyon değeri vermeleri ve bununla birlikte renklendirilebilir bir yapıda olmaları da önem taşıyor. Renklendirilebilir olmaları bu hammaddenin özellikle plastik sektöründe son derece yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

Bu arada TPE olarak bilinen malzeme yapısına göre farklı türlere ayrılıyor. Bu türleri de kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

o TPV (Termoplastik Vulkanizatlar)

o SBS ve SEBS (Stiren Blok Kopolimerleri)

o TPO (Termoplastik Poliolefin)

o TPU (Termoplastik Poliüretan)

o Polieterblokamid

o Kopoliester

Çok daha kolay proses süreçleri sunabilen bu özel materyal hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler ise Elastron Kimya internet sitesini ziyaret edebilir. Üretimde TPE kullanmanın ne gibi avantajlar sağladığı bu internet sitesinde detaylı bir şekilde aktarılıyor. Bu sayede söz konusu malzeme hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarına en kolay şekilde ulaşmak da mümkün olabiliyor. Bu arada termoplastik elastomer malzemenin en önemli özelliğinin düşük enerji tüketimi sunuyor olduğunu da belirtmek gerekir. Bu konuda detaylı bilgi almak için de siteyi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*