İngiltere Çevre Dostu Saman Evlerini Bu Ay Satışa Çıkarıyor

İngiltere Çevre Dostu Saman Evlerini Bu Ay Satışa Çıkarıyor. İngiltere’nin Bristol kentinde, ekolojik yaşamı tercih edenler için inşa edilen ilk saman evler, bu ay satışa çıkıyor.

Saman evler, Bath Üniversitesi’nden uzmanların öncülüğünde yürütülen bir mühendislik projesinin ürünü. Uzmanlar proje için mühendislik şirketi Modcell’le birlikte çalışıyor. Projenin finansmanının bir bölümünü ise Avrupa Birliği üstlenmiş. Tipik bir üç odalı ev için yaklaşık yedi ton saman kullanılmış.

‘Sağlam ve dayanıklı’ projenin başındaki isim ise Bath Üniversitesi’nden Profesör Pete Walker.

BBC’nin haberine göre Walker, evlerde saman kullanımı ile ilgili olarak kamuoyunda yanlış bir kanı olduğunu söyledi.

Saman evlerin yangına ne kadar dayanıklı olduğu yolunda şüpheler bulunduğunu belirten Walker, “Yıllardır yaptığımız testler ve araştırmamız, saman evlerin sağlam ve dayanıklı olduğunu gösteriyor” dedi.

Samanın artan karbondioksiti emdiğini vurgulayan Walker, samandan yapılan evlerde “karbonun esasında duvara kilitlendiğine” dikkat çekti. Profesör Pete Walker’ın vurguladığı bir diğer nokta da, saman evlerin enerji faturalarını yüzde 90’a varan oranda azaltabilmesi.

Modcell Genel Müdürü Craig White da yaptığı açıklamada projenin kendisini heyecanlandırdığını söyledi. White, “Saman ve kalas gibi yenilenebilir maddelerden daha fazla ev inşa ettikçe, atmosfere daha az karbon salınacak. Biz de böylece iklim değişiminin etkilerini azaltabileceğiz” diye konuştu.

İngiltere Çevre Dostu Saman Evlerini Bu Ay Satışa Çıkarıyor

 

Kaynak : enerjienstitusu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*