Sumitomo Chemical, COVID-19 için Tanı Sensörü Geliştiren NanoScent’e Yatırım Yapacak

Sumitomo Chemical COVID 19 için Tanı Sensörü Geliştiren NanoScente Yatırım Yapacak
Sumitomo Chemical COVID 19 için Tanı Sensörü Geliştiren NanoScente Yatırım Yapacak

Sumitomo Chemical, İsrail’li bir start-up firması olan NanoScent’in geliştirdiği koku tanımlama cihazlarını, COVID-19 için hızlı bir teşhis sensörü haline getirebilmesi için gereken fonun yaklaşık % 70’ini sağlamaya karar verdi.

NanoScent koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için nazal olarak solunan nefesten viral enfeksiyonları tespit edebilen hızlı bir teşhis sensörünün geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır. Sınırlarda, havaalanlarında ve hastanelerde enfeksiyon tarama sistemleri kurmak için NanoScent, İsrail ve Avrupa’daki hastaneler ve yüksek hassasiyetli test teknolojileri geliştiren şirketler ile işbirliği yapmaktadır.

NanoScent, koku algılama sensörünü bir chemiresistor * ve dijital teknolojiyle birleştiren çeşitli yeni sensörler geliştiriyor.

NanoScent, noninvaziv olan ve anlık sonuçlar üreten koku tanıma cihazının teknik özelliklerine dayanan son derece basit bir teşhis yöntemini PCR gibi yüksek hassasiyetli test yöntemleriyle birleştirerek hızlı, düşük maliyetli ve son derece hassas bir enfeksiyon tarama sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır.

Sumitomo Chemical, hızlı tanı sensörü teknolojisinin geliştirilmesinin sadece COVID-19’a değil, aynı zamanda gelecekteki pandemilerin beklendiği alanlarda pandemik önlemlere de uygulanabileceğine inanmaktadır.

Sumitomo Chemical, NanoScent’e fon sağlama kararını yeni nesil sağlık platformları için temel teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak ve gelecekte yaşanması olası pandemilere hızlı cevap verilmesi fikri ile aldığını belirtiyor.

Sumitomo Chemical, start-up ve akademi ile açık inovasyon yoluyla pandemiklerle savaşmak için çeşitli girişimleri teşvik etmeye devam edeceğini beliritiyor.

* Yakındaki kimyasal ortama tepki olarak elektrik direncini değiştiren bir materyal. Çok çeşitli maddeleri algılayan bir sensör olarak kullanılabilir. Genel olarak, nanoteknolojiden yararlanan malzemeler (atom ve moleküler düzeylerde maddeleri taklit ederek belirli malzemeleri geliştirme teknolojisi) kullanılır.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/sumitomo-chemical-covid-19-icin-tani-sensoru-gelistiren-nanoscente-yatirim-yapacak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*