Evonik ve Beiersdorf, Karbondioksiti Bakım Ürünlerine Dönüştürmek İçin Birlikte Çalışacak

Evonik ve Beiersdorf Karbondioksiti Bakım Ürünlerine Dönüştürmek İçin Birlikte Çalışacak
Evonik ve Beiersdorf Karbondioksiti Bakım Ürünlerine Dönüştürmek İçin Birlikte Çalışacak

Evonik ve Beiersdorf, Karbondioksiti Bakım Ürünlerine Dönüştürmek İçin Birlikte Çalışacak. Cilt bakım ürünlerin dünyaca ünlü üreticisi Beiersdorf ve özel kimyasallar alanında dünya liderleri olan Evonik, bir araştırma ortaklığı konusunda anlaştılar. Amaç, başlangıç malzemesi olarak karbondioksit (CO2) kullanarak bakım ürünleri için sürdürülebilir hammaddeler geliştirmek.

Beiersdorf, şirketin karbon ayak izini de azaltacak yeni hammadde kaynakları arayışında. Buradaki seçeneklerden biride yapay fotosentez teknolojisidir. Ana fikir; güneş enerjisi ve bakterilerden elde edilen yenilenebilir enerji, su ve CO2 ile değerli hammaddelerin üretilmesidir.

Evonik ve Beiersdorf’un ortak araştırma projesi Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından yaklaşık 1 milyon € luk destekle finanse ediliyor.

Beiersdorf, Araştırma ve Geliştirme Bölümü Kurumsal Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. May Shana; “Araştırma işbirliği, sistematik olarak ve tüm birimler arasında uyguladığımız iddialı bir program olan sürdürülebilirlik hedeflerimize mükemmel bir şekilde uyuyor. İklim pozitif olma vizyonunu takip ediyoruz ve karbon döngüsünü kapatmakta rol oynamak istiyoruz. Beiersdorf, bakım ürünlerinde kullanılan hammaddeler için CO2’yi kaynak olarak kullanmayı başarırsa, şirketin karbon ayak izini ve yenilenebilir kaynaklar için kullanılan alanları azaltabiliriz.”

“Evonik ile birlikte, hangi hammaddelerin yapay fotosentez yardımıyla üretilebileceğini ve potansiyel olarak hangi bakım ürünlerimiz için uygun olabileceğini belirliyoruz”

Shana, “Bu çalışmalardaki sonuçlar, bir dizi başka endüstrinin erken aşamalarında gözlemlenmiş olsa da, bu uygulama kozmetik endüstrisinde başlangıç ​​aşamasındadır. Bu nedenle, bu araştırma ortaklığına girmekten özellikle gurur duyuyoruz” diyor.

Evonik’te yapay fotosentezden sorumlu olan Thomas Haas, “Değerli hammaddelerin üretimi için başlangıç ​​malzemesi olarak karbondioksit kullanarak, karbon döngüsünü kapatabiliriz” diyor.

Evonik, BMBF tarafından finanse edilen Rheticus projesinde ise Siemens ile birlikte yapay fotosentez için gerekli teknoloji platformunu geliştiriyor. Evonik, Siemens ile işbirliğinden bağımsız olarak cilt bakım uzmanı Beiersdorf ile yeni başlatılan araştırma işbirliğinin, özel kimyasal üreticisinin yapay fotosentez için gelecekteki ürün portföyünü genişletmesi için bir fırsat olduğuna inanıyor.

Beiersdorf ve Evonik, BMBF’nin Eylül 2019’da Kopernikus’un projelerinden biri olarak başlattığı P2X II projesinin ortakları arasında yer almaktadır. Toplamda 42 ortak P2X II projesinde yer almaktadır. Amaç, yüksek kaliteli ürünler üretmek için yenilenebilir enerji kullanan süreçler geliştirmektir.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/evonik-ve-beiersdorf-karbondioksiti-bakim-urunlerine-donusturmek-icin-birlikte-calisacak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*