Uzaylılar burada mı saklanıyor: 48 ışık yılı uzakta ömür ihtimali olan bir gezegen keşfedildi

İnsanlık yıldızlara bakmaya başladığından beri, Dünya dışında ömür arayışı sürat kesmeden devam ediyor.

Ancak bu arayış yakında sona erebilir, zira bilim insanları kozmosta uzaylı ömrü bulma konusunda en ‘iyi şansımız’ olabilecek bir gezegen keşfettiler.

Uluslararası bir bilim insanları takımı, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan (JWST) alınan müşahedeleri kullanarak LHS 1140 b ismi verilen bir dış gezegenin atmosferini tahlil etti.

Dünya gibisi atmosferi var

Gözlemler, yakınlardaki gezegenin tıpkı Dünya üzere sıvı sudan oluşan bir okyanusa ve hatta azot açısından güçlü bir atmosfere sahip olabileceğini doğruladı.

Montréal Üniversitesi’nden baş muharrir Charles Cadieux, “Güneş sistemimizin ötesindeki yabancı bir dünyanın yüzeyinde sıvı suyun varlığını dolaylı olarak doğrulamak için bu en güzel bahtımız olabilir.” dedi.

Uzaylı hayatının tam olarak neye benzediğini bilmesek de bilim insanları, ömürlerini sürdürebilmeleri için sıvı suya muhtaçlık duyacaklarından neredeyse eminler.

LHS 1140 b isimli dış gezegen, Dünya’dan 48 ışık yılı uzaklıkta, Balina takımyıldızında yer alıyor.

Suyun sıvı halde bulunması yüksek ihtimal

Bu, onu yıldızının ‘Goldilocks bölgesi’ içinde var olan, yani suyun sıvı halde var olabildiği bölge içinde yer alan, bize en yakın komşu gezegen yapıyor.

Bu dış gezegen, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık altı katı büyüklüğünde ve suyun oluşabileceği kadar soğuk bir aralıkta, Güneş’imizin yaklaşık beşte biri büyüklüğünde küçük bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Yapılan son tahliller, dış gezegenin, kendi boyutlarındaki bir cismin olması gerekenden kıymetli ölçüde daha az kütleli olduğunu ortaya koydu.

Bu durum araştırmacıların önünde iki seçenek bırakıyordu: LHS 1140 b ya çoğunlukla dönen gazlardan oluşan bir ‘mini-Neptün’dü ya da sıvı yahut donmuş suyla kaplı bir ‘Mega-Dünya’ydı.

Bu iki ihtimali araştırmak için işe koyulan bilim insanları, JWST ile Hubble ve Spitzer üzere öbür uzay teleskoplarından gelen bilgileri birleştirerek LHS 1140 b’nin birinci ‘spektroskopik’ tahlilini yaptı.

Bazı moleküller ışığın farklı dalga uzunluklarını engellediğinden, gezegenin yanından geçen ışığın frekanslarını ölçerek orada hangi kimyasalların mevcut olabileceğini öğrenmek mümkün.

Analizler umut verici

Analizleri, LHS 1140 b’nin gazlı bir küçük Neptün olmaktan fazla kayalık bir çekirdeğe sahip bir ‘su dünyası’ yahut ‘kartopu’ olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Daha da heyecan verici olanı, birinci tahlillerin, bu dış gezegenin tıpkı Dünya’daki üzere kalın bir atmosfere sahip olabileceğini öne sürmesi.

Bu, onun yıldızının ısısını tutma yeteneğini çok daha artıracak ve istikrarlı bir iklime sahip olma mümkünlüğünü yükseltecektir; bunların hepsi de hayatın varlığı için kıymetli faktörler.

Michigan Üniversitesi’nden gök bilimci Dr. Ryan MacDonald, “Yaşama elverişli bölgede, kayalık yahut buz bakımından varlıklı bir dış gezegende atmosferin varlığına dair birinci kere bir ipucu görüyoruz.” diyor.

LHS 1140 b’nin bir atmosferi varsa, muhtemelen çapı yaklaşık 4 bin km. olan, Atlas Okyanusu’nun yüzey alanının yarısına eşit bir okyanusa sahip olabilir.

Bu, yıldızının yaşanabilir bölgesinde keşfedilen birinci gezegen olmasa da bilim beşerlerine daha ileri çalışmalar için en güzel fırsatlardan birini sunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*