Neste ve Covestro, Sürdürülebilir Plastik Üretimi İçin İşbirliği Yapacak

Neste ve Covestro Sürdürülebilir Plastik Üretimi İçin İşbirliği Yapacak
Neste ve Covestro Sürdürülebilir Plastik Üretimi İçin İşbirliği Yapacak

Neste ve Covestro, plastik üretiminde sürdürülebilir hammaddelerin kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile stratejik bir işbirliği yapmaya karar verdiklerini duyurdu.

Covestro, polikarbonat üretiminde kullandığı fosil hammadde kaynaklarını, Neste’nin yenilenebilir hidrokarbon kaynaklı hammaddeleri ile değiştirmeyi amaçlıyor.

Covestro, polikarbonat üretiminde bugüne kadar kullanılan fosil kaynaklı hammaddelerinin önemli bir bölümünün yerine yenilenebilir kaynakları kullanmayı planlıyor. Yüksek performanslı bir plastik türü olan polikarbonat özellikle araba farlarında, LED ışıklarda, elektronik ve tıbbi cihazlarda ve otomotiv camlarında kendine kullanım alanı bulmaktadır.

Neste, yenilenebilir hidrokarbonlarını tamamen atık ve artık yağlar gibi yenilenebilir hammaddelerden üretmektedir.

Neste’nin Başkanı ve CEO’su Peter Vanacker yaptığı açıklamada, “Polimer ve kimyasal endüstrileri dairesel ekonomide önemli bir rol oynamakla birlikte, iklim değişikliğine karşıda mücadele etmektedir. Bu nedenle Neste, sürdürülebilirlik yolculuklarında Covestro gibi sektör öncülerini desteklemeye sonuna kadar kararlı. İşbirliğimiz Covestro’nun önde gelen markalara iklim dostu hammadde sağlamada ve malzeme ile ilgili sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında önemli bir rol oynamasını sağlıyor. Covestro ile Neste’nin yenilenebilir hidrokarbonları tarafından sağlanan olumlu etki, ürünün değerini ve daha karmaşık değer zincirleriyle uyumluluğunu gösteren poliolefinler alanının ötesine genişletildi” dedi.

Covestro CEO’su Dr. Markus Steilemann ise, “Bu işbirliği ile üretimimizi, daha sürdürülebilir hale getirme ve dairesel bir ekonomiye yönlendirme niyetimizi ortaya koyuyoruz. Önümüzdeki yılların büyük genel sosyal projesi olan “dairesel ekonomi”ye geçişi doğru yönetmek için birçok ortakla birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz. Bu amaçla, yenilenebilir kaynaklardan kendi hammadde gereksinimlerimizi daha da büyük ölçüde karşılamak için Neste gibi ortaklarla işbirliği yapıyoruz. Üretimimizi dönüştürerek, otomotiv ve elektronik endüstrileri gibi önemli endüstriyel sektörlerin daha fazla sürdürülebilirlik elde etmesine ve ham petrole bağımlılığı azaltmasına yardımcı oluyoruz” açıklamalarını yaptı.

Her iki şirket diğer polimer türleri için de ortaklıklarının kapsamını gelecekte genişletmeyi planlıyor. Aynı zamanda, değer zincirleri boyunca diğer paydaşları işbirliği yapmaya davet ediyorlar.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/neste-ve-covestro-surdurulebilir-plastik-uretimi-icin-isbirligi-yapacak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*