Bilim insanları kendi kendini temizleyen alüminyum yüzey geliştirdi

Bilim insanları kendi kendini temizleyen alüminyum yüzey geliştirdi
Bilim insanları kendi kendini temizleyen alüminyum yüzey geliştirdi

Bilim insanları kendi kendini temizleyen metalik bir yüzey geliştirmeyi başardılar. Teknik yüzeylerde kendi kendini temizleme özelliği, ürünün katma değerini artırabilir. Bu özelliğe ulaşmak için yaygın bir yol, yüzeyi süperhidrofobik hale getirmektir, böylece su damlacıkları yuvarlanabilir, kir parçacıklarını toplayabilir. Çalışmada, doğrudan lazer yazma (DLW), doğrudan lazer girişim deseni (DLIP) ve her iki teknolojinin bir kombinasyonu ile yapılandırılmış Al yüzeylerinin kendi kendini temizleme etkinliği nicel olarak belirlenmiştir.

Technische Universität Dresden ve Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS’ den oluşan bir araştırmacı ekibi, su damlacıklarının artık yapışamayacağı ve kir partiküllerini tamamen kimyasal temizlik maddeleri ve ekstra bir çaba sarf etmeden çıkarılabilecek bir alüminyum plaka geliştirmeyi başardı. Araştırmacılar çalışmaları ile ilgili detayları Applied Surface Science dergisinde yayımladı.

TU Dresden ve Fraunhofer IWS’deki bilim insanları birkaç yıldır lazer tabanlı üretim süreçleri ile işlevselleştirilmiş yüzeyler geliştiriyorlar.

Şimdi, sadece su ve buz itici değil, aynı zamanda kir parçacıklarını sadece yuvarlanan su damlaları ile temizleyen periyodik bir yüzey yapısı oluşturdular. Bu bağlamda ise özellikle alüminyum malzemeye odaklandılar.

Alüminyum malzemeler otomotiv, havacılık ve gıda endüstrisi gibi birçok endüstriyel dalda sıklıkla kullanılmaktadır. Temizlik kimyasallarını gıdalarımızla temas ettirmek istemediğimiz için bu çalışma özellikle gıda endüstrisi için önem arz etmektedir.

Alüminyum yüzeylerin kendi kendini temizleme etkisini analiz etmek için özel bir kamera kullanıldı ve işlem saniyede 12.500 kare hızında filme aldı. Fraunhofer IWS’de Mikroteknoloji bölümünde akademisyen olan Thomas Kuntze, “Bu şekilde, bir su damlasının alüminyum yüzeyindeki kiri nasıl temizleyebileceğini mükemmel bir şekilde görebiliriz. Bu yöntem aynı zamanda lazerle kesme ve kaynak veya katkı maddesi üretimi gibi diğer işlemleri anlamak için de uygundur” diyor.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/bilim-insanlari-kendi-kendini-temizleyen-aluminyum-yuzey-gelistirdi

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*