Verimli ve Tekrar Kullanılabilir Bir Yüz Maskesi Geliştirebilir misiniz? Bu Yarışma Sizleri Bekliyor

Verimli ve Tekrar Kullanılabilir Bir Yüz Maskesi Geliştirebilir misiniz
Verimli ve Tekrar Kullanılabilir Bir Yüz Maskesi Geliştirebilir misiniz

Mevcut COVID-19 salgını nedeniyle, sağlık sektörü ve diğer endüstriler, insanların sağlıklarını riske atmadan işlerine geri dönmelerini sağlayan çözümler talep etmektedir. COVID-19 ve yoğun çaba gerektiren işler için verimli ve tekrar kullanılabilir bir yüz maskesi bulabilir misiniz?

İnovasyon şirketi Ennomotive, uzun süre giyilmesi daha rahat olan ve yeniden kullanılabilir özellikte koruyucu maske modellerinin geliştirilmesi için çevrimiçi bir yarışma başlattığını duyurdu.

Filtreleme özelliklerine göre farklı koruma seviyelerine sahip maskeler bulunmaktadır. FFP2 ve FFP3 tamamen olmasa da, COVID-19’a karşı daha yüksek derecede koruma sağlayan maske modelleridir. Bununla birlikte, nefes almayı zorlaştırdıklarından ve çok sıcak olduklarından giymek çok rahatsız edicidir. Bu nedenle kişiler bu maskeleri her zaman kullanmıyorlar, hatta daha da kötüsü hiç kullanmıyorlar.

Bir başka sorun ise, maskelerin çoğunun tek kullanımlık olmasıdır, bu da büyük miktarda atık oluşturmaktadır. Bunun nedeni, maske malzemesinin (dokunmamış kumaş) maske bağlantısını olumsuz etkilediği için 30 dakika boyunca 60 ° C’de dezenfekte edilememesidir.

Ennomotive yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Filtreleme özelliklerine göre farklı koruma seviyelerine sahip maskeler olmasına rağmen bu maskeler, çeşitli nedenlerden dolayı nefes almayı zorlaştırmaktalar ve çoğu zaman onları giymek çok rahatsız edici olabiliyor. Genellikle yeterli koruma sağlamıyorlar ve tek kullanımlıktırlar, bu da büyük miktarda atık üretilmesine neden oluyor” denildi.

Yarışma, N95, FFP2 veya FFP3 modellerinin özelliklerine uygun yeni daha verimli ve yeniden kullanılabilir yüz maskelerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Ayrıca COVID-19’a karşı verimli ve yoğun çaba gerektiren işler için uygun olmaları gerekmektedirler.

Ennomotive, yarışmanın tüm sektör profesyonellerine, öğrencilere ve akademisyenlere açık olduğunu ve en fazla 2 çözüm için bir ilk prototip oluşturması için 3.000 € ve kazanan için 10.000 € ödül olacağını açıkladı (test başarıyla tamamlandıktan sonra). Ayrıca proje patentlenebilirse, yarışmayı kazanan patent sahibi, haklarının % 30’unu koruyabilcektir.

Çözümler aşağıdaki değerlendirme kriterlerine göre değerlendirilecektir (önem sırasına göre):

  • Hava kalitesi: hava içeri veya dışarı çıktığında virüsü filtreleme veya öldürme yeteneği.
  • Konfor: boyut, ağırlık, basitlik, iç sıcaklık.
  • Takma: Maske yüz için çok iyi bir uyum sağlamalı ve temiz olmayan havanın girme riskini ortadan kaldırmalıdır.
  • Tekrar kullanımı kolay temizlenebilir / sterilize edilebilir.
  • Düşük maliyetli.
  • Değiştirilmeden veya şarj edilmeden kullanım başına süre (ilgili bir cihaz olması durumunda).
  • Sağlam tasarım.

İlgilenen katılımcılar 9 Haziran tarihinden önce şirket web sitesine kaydolmalı ve çözümlerini sunmalıdır.

Başvuru için: https://www.ennomotive.com/reusable-face-mask-challenge/

Kaynak :https://www.chemlife.com.tr/verimli-ve-tekrar-kullanilabilir-bir-yuz-maskesi-gelistirebilir-misiniz-bu-yarisma-sizleri-bekliyor

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*