Alzheimer hastalığı ile ilgili ilk önemli gelişme kaydedildi.

Bugüne kadar tedavisi bulunamayan Alzheimer hastalığı ile ilgili ilk önemli gelişme kaydedildi.Bilim adamları yaptığı araştırmalarda beyin hücrelerinin ölmesini engelleyen bir ilaç keşfettiler. Araştırmacılar henüz çok erken bir evrede olduklarını ancak bu sonuçlara göre ilaçların Alzheimer’ın yanı sıra Parkinson gibi motor becerileri etkileyen sinir sistemi hastalıklarını tedavi edebileceğini belirtti.

HÜCRELER KENDİ ÖLÜYOR

Londra King College’den Profesör Roger Morris,”Sanıyorum bu araştırma Alzheimer hastalığında bir dönüm noktası olacak.”
Alzheimer ile ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalarda, hastalığın sebebi olarak bozuk çalışan bir protein gösteriliyor. Bugüne kadar uzmanlar bozuk proteini tamir etmeye çalışıyordu ancak yeni yapılan çalışmada daha farklı bir yöntem denendi ve proteinin nasıl zarar verdiği incelendi.
Proteinlerin beyin hücrelerini doğrudan öldürmediği, hücrelerini kendilerini korumak isterken öldüğü anlaşıldı. Bilim adamları bu sonuçtan yola çıkarak yaptığı tedavilerde farelerin beyin hücrelerinin ölmesi engellendi. Bu araştırmanın Alzheimer’in tedavisinde bugüne kadar yapılan en kayda değer araştırma olduğu söyleniyor.

ilac_arastirma

 

Kaynak :hürriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*