Avantium, Biyo Bazlı Asfalt Geliştirmeye Odaklanıyor

Avantium Biyo Bazlı Asfalt Geliştirmeye Odaklanıyor
Avantium Biyo Bazlı Asfalt Geliştirmeye Odaklanıyor

Avantium, Hollanda Girişim Ajansı’nın (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland), CHAPLIN XL projesine katılımı için şirkete 0,5 milyon € verdiğini açıkladı.

CHAPLIN XL projesi, daha sürdürülebilir asfalt üzerine odaklanmış çok sayıda endüstriyel ve akademik grup arasındaki işbirliği ile gerçekleşmektedir. Avantium’un yanı sıra diğer proje üyeleri Utrecht University, Wageningen Food & Biobased Research, Asfalt Kennis Centrium, H4A Infratechniek, Roelofs Groep ve Stichting Biobased Delta’dır.

İşbirliğinin amacı, asfalttaki fosil bazlı bitümün yerine lignin kullanarak yol yapımından kaynaklanan CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak için yeni bir yaklaşımı test etmektir. Avantium ayrıca, bitki bazlı mono-etilen glikol (MEG) ve FDCA (furandikarboksilik asit) dahil olmak üzere bitki bazlı kimyasalların ve malzemelerin üretimi için yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinde öncüdür.

Lignin odunsu biyokütlenin ana bileşenidir ve enerji üretimi için çok uygundur. Ayrıca yol yapımı için asfalt da dahil olmak üzere daha yüksek değerli birçok uygulama için uygundur. Asfalt geleneksel olarak ham petrolden elde edilen bitüm kullanılarak yapılır.

Avantium Renewable Chemistries Genel Müdürü Zanna McFerson, “Bitki bazlı lignin oldukça etkili bir doğal bağlayıcıdır ve asfaltta fosil bazlı bitümün yerine geçebilir. CHAPLIN XL’e dahil olmamız, bitki bazlı ligninin, yol yapımının karbon ayak izinde önemli bir azalmaya izin verecek şekilde etkili bir şekilde çalıştığını göstermemizi sağlıyor” diyor.

CHAPLIN XL projesi, 2020 boyunca Hollanda’da dört test yolu döşeyerek lignin esaslı asfaltı büyük ölçüde test edecektir. Bunlar, Hollanda’nın kuzeyindeki Groningen Limanlarında bir yol bölümünü içermektedir.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/avantium-biyo-bazli-asfalt-gelistirmeye-odaklaniyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*