Araştırmacılar, Koronavirüs Teşhisinde Yapay Zekayı Test Ediyorlar

Araştırmacılar Koronavirüs Teşhisinde Yapay Zekayı Test Ediyorlar
Araştırmacılar Koronavirüs Teşhisinde Yapay Zekayı Test Ediyorlar

London Brunel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hastaların akciğerlerindeki koronavirüsü doğru bir şekilde tanımlamak için yapay zeka (AI) kullandılar. Sonuçların doğruluğunun yüksek olduğunu belirtiliyor.

Birkaç araştırma ekibi, son birkaç hafta içinde x-ışınlarından Covid-19’u teşhis edebilen AI yöntemlerini açıkladı. Ancak hiçbiri kamuoyuna tam olarak sunulmadı, bu da onların doğruluğunu değerlendirmeyi zorlaştırmaktadır.

London Brunel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yeni geliştirien algoritma, Covid-19, SARS ve MERS’ı tespit etmek için görüntü analitiği yönteminini kullanmaktadır.

Görüntü analitiği tek başına belirli hastalıkları tanımlayamasa da, derin öğrenme ile birleştirildiğinde tanı sırasında doktorlara yardımcı olabilir. Bu, radyologlar üzerindeki baskıyı azaltmada faydalı olabilir.

Geliştirilen algoritmanın Covid-19’un yanı sıra teknoloji, astım, akciğer kanseri ve zatürree gibi diğer akciğer hastalıklarının belirtilerini tanımlamak için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Koronavirüsü tanımlayabilen AI’yi ticarileştirmek.

Araştırmacılar şimdi teknolojinin ticarileştirilmesini araştırıyorlar. Brunel Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Abdul Sadka,“Görüntü analizi ve yapay zekadaki yeni teknikler, hastalığı otomatik ve doğru bir şekilde belirleyerek COVID-19’un yayılmasını kısıtlamada önemli bir rol oynayabilir” diyor.

Brunel Üniversitesi, koronavirüs tanısında AI kullanımını araştıran sayılı kurumlardan biridir. Çinli e-ticaret devi Alibaba’da, Çin’deki hastalara denenmiş olan ve yakında Avrupa’daki doktorlar tarafından da kullanılabilecek bir koronavirüs teşhis uygulaması geliştirdiği duyurmuştu.

Geçtğimiz günlerde ise Waterloo Üniversitesi’nden Linda Wang, Alexander Wong ve Kanada’daki AI firması DarwinAI tarafından geliştirilen COVID-Net, bakteriyel enfeksiyonlar, Covid dışı viral enfeksiyonlar ve Covid-19 gibi çeşitli akciğer rahatsızlıkları olan 2.839 hastadan alınan 5.941 görüntü kullanılarak göğüs röntgenlerinde Covid-19 belirtilerini tanımlamak üzere eğitilmişti.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/arastirmacilar-koronavirus-teshisinde-yapay-zekayi-test-ediyorlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*