Liseli Öğrenciler, ABD’deki Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Proje Yarışması’ndan 3 Ödülle Döndü

9fab8 liseli c396c49frenciler abddeki uluslararasc4b1 bilim ve mc3bchendislik fuarc4b1 proje yarc4b1c59fmasc4b1ndan 3 c396dc3bclle dc3b6ndc3bc
9fab8 liseli c396c49frenciler abddeki uluslararasc4b1 bilim ve mc3bchendislik fuarc4b1 proje yarc4b1c59fmasc4b1ndan 3 c396dc3bclle dc3b6ndc3bc

Liseli Öğrenciler, ABD’deki Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Proje Yarışması’ndan 3 Ödülle Döndü. TÜBİTAK BİDEB tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda başarılı bulunan öğrenciler, Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Proje Yarışması’nda Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından her yıl Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması düzenleniyor. Yarışmada başarılı olan öğrenciler, 2000 yılından bu yana Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Proje Yarışması’nda Türkiye adına mücadele ediyor. Bu yıl mayıs ayında ABD’nin Pittsburgh kentinde, 83 ülkeden bin 100’den fazla projenin katılımıyla düzenlenen organizasyonda, Türkiye’den 9 proje yarıştı.

Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Proje Yarışması kapsamında, Türkiye’den Berna Akdeniz ile Leyla Al Masoud’un biyoloji konusunda hazırladığı “Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Kork” projesi üçüncülük, Melih Şahin’in matematik alanında hazırladığı “Kuvvet Fark Üçgenleri ile Dizilerin Genel Terimlerinin Formülüzasyonu ve Asal Sayılarla Olan İlişkisi” projesi dördüncülük ve Atalay Kutlay’ın kodlama konusunda hazırladığı “RDS Teknolojisiyle Uzun Menzilli Wi-Fi Ağlarına Alternatif Ağ Modeli Oluşturulması” projesi özel ödül kazandı.

Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı Proje Yarışması’nda birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü kazanan öğrenciler, ödül aldıkları alanla ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) belirtilen bölümlere sınavsız olarak yerleştirme veya ek puan uygulamasından yararlanabiliyorlar. Öte yandan söz konusu yarışmada dereceye giren öğrenciler, TÜBİTAK 2205 Yurtiçi Lisans Burs Programı’ndan da faydalanabiliyor.

Kaynak : Tübitak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*