LEVI STRAUSS & CO. Tedarik Zincirinden Binlerce Kimyasal Formülasyonu Çıkarıyor

8738f levi strauss co. tedarc4b0k zc4b0ncc4b0rc4b0nden bc4b0nlerce kc4b0myasal formc39clasyonu c387ikariyor e1522180447638
8738f levi strauss co. tedarc4b0k zc4b0ncc4b0rc4b0nden bc4b0nlerce kc4b0myasal formc39clasyonu c387ikariyor e1522180447638

LEVI STRAUSS & CO. Tedarik Zincirinden Binlerce Kimyasal Formülasyonu Çıkarıyor. Jean sektörünün küresel lideri, denim alanında onlarca yıldır kullanılan potasyum permanganat ve diğer kimyasalları ortadan kaldıracak dijital üretim kapasitesini tanıtıyor.

Levi Strauss & Co. (LS & Co.) bugün, daha sürdürülebilir bir tedarik zinciri ve daha temiz bir jean yaratacak dönüştürücü yeni bir işletme modelini duyurdu. F.L.X. (future-led execution) Projesi isimli yeni model, manuel tekniklerin yerini alacak ve jean bitim işlemini otomatikleştirerek, şirketin denim rötuş işleminde kullanılan kimyasal formülasyon sayısını azaltmasına olanak tanıyacak.

Jean üzerinde yıpranmış, soluk tasarım öğeleri oluşturan geleneksel denim üretim süreci, el işine dayanan, yoğun emek gerektiren ve kimyasallara bağımlı bir süreçtir. Dijitalleşmede ise, benzersiz bir ölçekte duyarlı ve sürdürülebilir bir tedarik zinciri sağlar.

Levi Strauss & Co. Teknik Yeniliklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve şirketin Eureka İnovasyon Laboratuvarı Başkanı Bart Sights, “Otuz yıl önce jean’ler, durulanmış, taşlanmış ve ağartılmış olmak üzere sadece üç tonda mevcuttu. Bugün, bu üç renk tonu, çok emek gerektiren işler ve uzun süreli kimyasal formülasyonlarla üretilen sonsuz varyasyonlar içeriyor. Şimdi ise gezegenimiz ve Levi’s® jean’lerini üreten çalışma arkadaşlarımız için daha temiz bir jean tasarlıyoruz ve bunu hiç kimsenin bugüne kadar ulaşamadığı bir ölçekte yapıyoruz” dedi.

LS & Co.’nun 2020 yılına kadar tehlikeli kimyasalları sıfıra indirme taahhüdünde atılan önemli bir adım olan bu yeni işletme modeli, şirketin “Taranan Kimyasallar” programında tanımladığı birçok kimyasal formülasyonun ortadan kaldırılmasını da hızlandıracak. Elimine edilecek kimyasallar arasında, otantik vintage kaplamaların çoğaltılması için endüstri çapında kullanılan bir oksitleyici olan potasyum permanganat bulunuyor.

Berkeley-Haas Sorumlu İşletme Merkezi yöneticisi Robert Strand, “Bu sektör için önemli bir kazanç. “LS & Co’nun yeniliği teşvik etmek için yaptığı uygulamalar ilham verici ve aynı zamanda daha sürdürülebilir bir giyim endüstrisinin önünü açıyor. Bu, başkalarının da takip edeceğini umduğumuz önemli bir adım” dedi.

Birçok kimyasalın ortadan kaldırılmasının ötesinde, F.L.X. Projesi ile pazarın ihtiyaçlarının daha doğru bir şekilde üretilerek tekstil atıklarının azaltılması ve gelecekte de su tasarrufu sağlanabilmesi bekleniyor. Şirket, son üretim aşamalarında yaklaşık yüzde 100 geri dönüştürülmüş suyun F.L.X Projesi ile birlikte kullanabileceğini kanıtladı ve şimdi de bu suyun geri dönüşüm kapasitesini zaman içinde daha geniş bir şekilde yayma olasılığını araştırıyor.

LS & Co. dijital olarak etkinleştirilmiş tasarım ve geliştirmenin avantajlarından yararlanmak için, kumaş ve konfeksiyon alanlarındaki eko-verimli çözümler konusunda lider olan ve uzun süredir birlikte çalıştığı çalışan Jeanologia ile işbirliği yapıyor. Jeanologia, 1993’ten bu yana, ozon, lazer ve e-flow sistemleri gibi teknolojiler sunarak sürdürülebilir giyim üretimi geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin ölçeklenebilirlik konusundaki benzer görüşü, LS & Co.’nun uçtan uca, dönüştürücü vizyonunu desteklemek için oldukça önem taşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*