Nobelli Kozmetik Ürünler

e1d2e nobelli kozmetik c39crc3bcnler
e1d2e nobelli kozmetik c39crc3bcnler

Moleküler Motorların yaratıcısı Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Fraser Stoddart Kozmetik ürün ticaretine başladı.
2016’da J. Fraser Stoddart, moleküler makinelerin tasarımı konusunda Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Geçtiğimiz günlerde ise Nanoteknoloji firması firması PanaceaNano’nın ortak kurucusu olarak, 524 dolarlık bir formülü içeren antiaging gece kremini piyasaya sürdü.

Firma kremin, patentli Nobel Ödülüllü “organik nano-küpler” içerdiğini ve cilt hasarını tersine çeviren ve kırışıklıkların görünümünü azaltacak bileşenler içerdiğini söylüyor.

Diğer ödül kazanan kimyagerler de şirketler kurdu, ancak Stoddart’ın yaşlanmayı önleyici kozmetik ürünü piyasaya sürmesi, ödüllü bir bilim adamları için tanımlanan ticaret kavramını bir üst seviyeye taşıyor.
Nano küpler, siklodekstrinler olarak bilinen karbonhidrat moleküllerinden yapılır. Şirketin web sitesine göre, çeşitli ebat ve şekillerde küpler, (moleküler hassasiyetle önceden tanımlanmış zamanlarda) cilde vitaminler ve peptitler gibi bileşenleri salmaya yardımcı olur. PanaceaNano’nın kurucularından ve Intel’deki eski nanoteknoloji araştırma direktörü Youssry Botros, kontrollü salınım teknolojisi ürün yelpazesini bugün piyasadaki benzer ürünlerden çok daha üstün hale getirdiklerini iddia ediyor. Ancak nanoküpler, Stoddart’ın Nobel Ödülü kazandığı moleküler makineler değiller.

“Gençleştirici” serum ve “antiaging” göz kremi olarak tanımlanan ürünler, 50 ml’ye kadar olan bir paket için 249 ila 524 dolar arasında maliyet içeriyor.

Botros, kendisinin ve Stoddart’ın Nobelli kozmetik ürün serisini başlattığı Birleşik Arap Emirlikleri’nden C & EN’e verdiği röportajda, müşterilerin firmanın web sitesinden sipariş verebilmeye başladığını söyledi.

Botros, PanaceaNano’nun dokuz çalışanı olduğunu ve hidrojen depolaması, esnek piller ve moleküler bellek gibi pazarlar için nanoteknoloji malzemeleri geliştirmeye yönelik çalışmaları olduğunu ve Northwestern Üniversitesi’nden lisans aldıklarını belirtti. PanaceaNano, yüksek marjları ve pazara giriş kolaylığı nedeniyle ilk ticari ürününü bir dizi kozmetik ürün haline getirmeyi seçti. Firma ayrıca, Orta Doğulu özel bir sermaye şirketinden milyonlarca dolar yatırım aldı.

Stoddart ise “Yenilenebilir, güvenli, organik, biyolojik olarak parçalanabilir fonksiyonel nanomalzemelere dayalı insanların yaşam kalitesini iyileştiren ticari ürünlerin doğumuna tanık olmak, heyecan verici bir andır” diye belirtiyor.

Diğer ödül kazanan bilim insanlarıda, yeni teşebbüsler ve ürün ticarileştirme çalışmalarında bulunmuştur, ancak bu bilim insanları işleri yeni başlayanlara bırakmış ve başarılarından büyük oranda kazanç sağlamış olsa da, ticari olarak ön safta olmamıştır. Geçen yıl MIT kimya mühendisliği profesörü Robert Langer ve ortakları, göz altında kırışıklıklarının ve torbaların görünümünü azaltan elastik bir “ikinci cilt” geliştirdi. Langer, malzemelerin ticarileştirilmesi için Olivio Laboratories’ü kurdu, ancak firmanın tanıtımına ağırlık vermiyor.
2005 yılında olefin metatezi ile Nobel Ödülü’nü Robert H. Grubbs ‘la birlikte alan MIT bilim insanı Richard Schrock, olefin metatez teknolojisini ticarileştirmek için kurulmuş bir firma olan XiMo’da bilimsel danışmanlık yapıyor.

Youssry Botros Kimdir
Youssry Botros, PanaceaNano Inc’in kurucu ortaklarından ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. PanaceaNano Inc’i kurmadan önce, Intel Corporation’da 16 yıl geçirdikten sonra ayrıldı. Nano ölçekli materyal sistemler, Organik Fotovoltaikler, Organik Fonksiyonel Sistemler, Silikon Fotonikler, düşük enerji göstergeleri ve giyilebilir malzemeler gibi teknolojiler geliştiriyor. Intel’in bu alanlarda birçok işbirliğini kurdu ve yönetti. Onlarca uluslararası yarı iletken teknoloji geliştiren firmaların katıldığı SEMI Uluslararası Süreç Kontrol Sistemleri – Görev Gücü (PCS-TF) nü kurdu ve başkanlık etti. PCS-TF, PCS SEMI Standartlarını (E133 olarak bilinir) tanımladı. Youssry, bir çok dergide 60’tan fazla bildiri yayınladı, 200’den fazla konferans bildirisi, 4 kitap bölümü, 3 patent ve çeşitli endüstriyel ve akademik forumlara çok sayıda sunum yaptı.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*