Araştırmacılar, Çam Ağaçları Tarafından Üretilen Alfa-Pinen’in Gaz Fazındaki Moleküler Yapısını Belirlemeye Çalışıyor

Araştırmacılar, Çam Ağaçları Tarafından Üretilen Alfa-Pinen’in Gaz Fazındaki Moleküler Yapısını Belirlemeye Çalışıyor. Bir çam ormanının taze ve saf kokusu, ağaçlar tarafından üretilen bir kimyasal madde karışımından kaynaklanmaktadır. Araştırmacılar ilk kez, tropikal ormanlar tarafından üretilen alfa-pinen molekülünün gaz fazındaki kimyasal yapısını doğru bir şekilde belirlemeyi başardı. Yeni analiz, bilim insanlarının alfa-pinen ve potansiyel olarak diğer benzer moleküllerin, atmosferdeki diğer gazlarla nasıl tepki verdiğinin daha iyi algılanmasına yardımcı olabilir.

Biyojenik uçucu organik moleküller arasında, ozon, hidroksil radikaller, azot oksitler ve atmosferdeki diğer gazlarla reaksiyona giren monoterpenler denilen bir bileşik türü vardır. Ana monoterpen alfa-pinen olup, ormanlar her yıl yaklaşık 50 trilyon gram’ı atmosferin en alt tabakası olan troposfere salmaktadır.

Troposferde alfa-pinen’in nasıl tepki verdiğini ve dolayısıyla iklim ve hava kalitesini nasıl etkilediğini doğru bir şekilde tahmin etmek için, araştırmacıların alfa-pinen’in moleküler yapısını ayrıntılı bir şekilde anlamaları gerekir. Alfa-pinen katı fazda bisiklik veya iki halkalı yapıya sahiptir. Bununla birlikte, troposferde alfa-pinen bir gazdır ve kristal yapı tarafından uygulanan kuvvetler nedeniyle yapıda belirgin değişiklikler ortaya çıkmaktadır.

Alfa-pinen, gaz fazında yalnızca düşük konsantrasyonlarda bulunur ve tespiti için oldukça hassas deneysel teknikler gerekir.

Huet, “Şimdiye kadar, monoterpenler gibi kompleks moleküllerin yapısının belirlenmesi ancak yoğunlaşmış fazda mümkündü” dedi. Huet’in laboratuarı monoterpen gazlarının yapısını belirlemek için yeterince hassas yöntemler geliştirdi.

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*