Meyveler, Sivrisinek İlaçlamada Yeni Bir Alternatif Olabilir

Meyveler, Sivrisinek İlaçlamada Yeni Bir Alternatif Olabilir. Narenciye meyvelerinin kabuğundan çıkarılan doğal uçucu yağlar, sivrisinekleri yok etmede etkin, yeni bir çevre dostu alternatif olabilir, araştırma Natural Product Research’da yayınlandı.

Uçucu yağlar, dünyadaki pek çok ülkede bulunan narenciye meyvelerinin kabuğundan büyük miktarlarda ekstre edilmekte. Artık narenciye meyveleri kullanımı hiç olmayan ilaçlama alanlarında potansiyel olarak kullanılabilir.

Böyle bir deneyin ilk örneği olarak görülen bu araştırmada, önemli yağların sivrisineklerin larvaları üzerindeki öldürücü aktivitelerinde son derece etkili olduğu ve araştırmacıların sivrisinek kontrol programlarında çevre dostu bir alternatif olarak kullanılabileceği sonucuna varmış oldukları tespit edildi.

Üç esans yağının, Citrus reticulata L., C. reticulata chinase Blanco ve C. sinensis Osbeck’in çıkarılması için, üç narenciye türünden 100 gr kurutulmuş kabuklar küçük parçalara ayrılmış ve sonra sıcak suyla distile edilmiştir. Pestisit Kimya ve Teknoloji Bölümü’nden araştırmacılar ve Mısır İskenderiye Üniversitesi’ndeki Tropikal Sağlık Bölümü, uçucu yağların sivrisinek larvaları üzerindeki etkinliğini saptamak için biyoanaliz ve biyokimyasal deneyler yaptı.

Mısır İskenderiye Üniversitesi’nde Pestisit Kimya ve Teknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Mohamed EI Badawy, “Türünün ilk olduğuna inanılan bu çalışma, turunçgil bitkilerinin kabuklarından elde edilen esansiyel yağlar larvalar ve yetişkin sivrisineklere karşı çok etkiliydi, bu da sivrisinek kontrolü yöntemi olarak kullanılabilecek doğal ve erişilebilir bir ürünün mevcut olabileceği anlamına geliyor “dedi.

Hızlı kentleşme ve kötü su yönetiminden ötürü dünyadaki birçok hastalığın insanlara ve hayvanlara bulaştırılmasından sivrisinekler sorumlu olduğundan, kolayca erişilebilir ve toksik olmayan kimyasallardan yapılmış sivrisinek kontrol programı çok gereklidir. Bununla birlikte, kullanılan esansiyel yağların etkinliğini ve bu çalışmanın sonuçlarını daha net hale getirmek için alana ilişkin daha ileri araştırmaların yapılması yararlı ve gerekli olacaktır.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*