A.Ü Kimya Bölümü 2 Saat’te Çevre Dostu Kömür Üretti

A.Ü Kimya Bölümü 2 Saat’te Çevre Dostu Kömür Üretti. 2 saatte üretilen kömür evlerde ısınma amaçlı ve işletmelerde kullanılabilecek, böylece maden facialarının önüne geçilecek.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof.Dr.Ali Sınağ ve ekibi, tarımsal atıkları kullanarak özel bir yöntemle 2 saat gibi kısa bir sürede ısıl değeri yüksek çevre dostu biyokömür üretti.Üretilen biyokömürün ülkemizde çıkartılan linyitlere göre ısıl değerinin çok daha yüksek (7 bin 200 Kalori/Kilogram) olduğunu belirten Sınağ, biyokömürün, kükürt içeriğinin de kabul edilebilir sınırların çok altında seyretmesi (yaklaşık yüzde 0.1) nedeniyle çevre dostu olduğunu vurguladı.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM

Kül ve nem içerikleri çok düşük olduğu için enerji verimliliği yüksek olan Biyokömür, bu özelliği ile termik santrallerin neden olduğu çevre kirliliğine bir çözüm oluşturma potansiyeline sahip.

3 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Sınağ, “Biyokömürümüz özellikle çimento sektörü için oldukça önemli.Çünkü çimento sektöründe toz kömüre ihtiyaç var ve çimento sektöründe toz kömür farklı ülkelerden, yüksek maliyetlerle elde ediliyor.Bunun yanında yüksek ısıl değere sahip toz kömür ihtiyacı olan tüm alanlarda da kullanılabiliyor” dedi.

SOMA FACİASI ÖRNEĞİ

Yakın zamanda yaşadığımız Soma faciasında kömür çıkartmanın nelere mal olabileceğinin görüldüğünü vurgulayan Sınağ, bu yöntem yaygınlaştığında işletmelerin kendi kömürlerini kendilerinin yapabileceğini belirtti.Sınağ, “Biyokömürün büyük ölçekte üretimi ve ticarileştirilebilmesi için gerekli fizibilitenin yapılabilmesi amacıyla TÜBİTAK’ın 1003 kodlu Enerji projeleri çağrısına bir proje sunduk, projemiz 1’inci aşamayı geçti, 2’nci aşama sonucundan da oldukça ümitliyiz.Eğer abu projemiz kabul edilirse yakın zamanda biyokömürü birçok yerde görmeniz mümkün olacaktır” diye konuştu.

kömür

 

Kaynak : haberfx

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*