Antibiyotiklere Dirençli Bakterileri Tespit Edebilen Test Geliştirildi

Antibiyotiklere Dirençli Bakterileri Tespit Edebilen Test Geliştirildi. Araştırmacılar, antibiyotiklere dirençli bakterileri tespit edebilen testin hızını önemli ölçüde geliştirdiler.

Test, bu tür bakterileri 30 dakika gibi kısa bir sürede tespit edebilir ve sağlık uzmanlarına, hangi antibiyotiğin bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılabileceğine karar vermesine yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, doktora tek bir ziyarette tamamlanabilecek bir test geliştirmeyi hedeflediler ve ortak bir enfeksiyona odaklandılar (idrar yolu enfeksiyonları (İYE’ler)).

Test, bir İYE hastasından bir idrar örneği toplar ve daha sonra iki bölüme ayrılır. Bir numune 15 dakika boyunca bir antibiyotiğe maruz bırakılırken, diğeri antibiyotiksiz inkübe edilir. Önce her numuneden bakteriler hücresel içeriğini serbest bırakmak için parçalanır.

Hücresel içerikler daha sonra, dijital gerçek zamanlı döngüsel izoterm uygulaması (dLAMP), Slip Chip adı verilen bir cihazla (Caltech ( California Institute of Technology ) bilim adamlarının önceki buluşu) bir araya getiren bir işleme maruz bırakıldı. Bu eşsiz kombinasyon, spesifik DNA işaretleyicilerini çoğaltır ve onların görüntülenmesine izin verir ve çip üzerinde flüoresan lekeleri sayılır. Antibiyotiklere dirençli olmayan bakteriler, DNA’yı daha verimli bir şekilde çoğaltır ve iki numune arasında görünür bir fark yaratır.

Saha testi uygulamalarında yeni yöntemin, doğruluk için altın standart olarak kabul edilen, iki günlük testten elde edilen sonuçların % 95 doğruluğu vardı. Araştırmacılar ilerlemeye devam ederek performansını gözlemlemek için bu testi diğer bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte kullanmayı hedefliyorlar. Ayrıca kan örneklerini test etmeye başlamayı planlıyorlar.

Makale Science Translational Medicine‘de yayınlandı.

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*