Geliştirilen Giyilebilir Sensör, Kimyasal ve Biyolojik Tehditleri Algılayabiliyor

Geliştirilen Giyilebilir Sensör, Kimyasal ve Biyolojik Tehditleri Algılayabiliyor. Giyilebilir sensörler, kalp hızı gibi vücuttaki işlemleri izleyebiliyor ve teknoloji dünyasında devrim yaratıyorlar. Çoğu şık tasarımlar ile modaya giriyorlar. Ancak, giyilebilir algılayıcıların, vücudun dışındaki tehditleri tespit etme konusunda da uygulamaları olabilir. Araştırmacılar, ACS Sensors’da bunu yapabilen ilk cihazı bildirdiler. Ve şık kalmaları için, onu bir yüzük gibi tasarladılar.

CCS Insight adlı küresel bir analist firmasına göre, giyilebilir elektronikler, 2020 yılına kadar 34 milyar dolarlık bir endüstri olacak. Şu anda gelişmekte olan giyim tipi kimyasal sensörler arasında dövmeler, ağız koruyucuları, bileklik bantları ve baş bandı şeklinde olanlar var, ancak bu tür sensörlerin hepsi zorluklarla karşı karşıyadır. Örneğin, bir kola takılan bir ter sensörü yararlı olabilir, ancak cihazın başarılı olabilmesi için hastaların yeterli miktarda terlemeleri gerekmektedir. Kompakt, ekonomik ve günlük yaşamda kullanılabilen sensörler için bir talep var. Ancak daha gelişmiş sensörler maliyetli ve üretilmesi zor olabilir. San Diego’daki Joseph Wang ve meslektaşları, harici kimyasal tehditleri tespit edebilecek, taşınabilir, uygun fiyatlı, giyilebilir bir sensör geliştirmek için ilk adımı attılar.

Ekip, algılayıcılarını bir parmağın üzerinde takılabilen yüzük olarak tasarladı.

Yüzük, kimyasal ve biyolojik tehditleri tespit etmek için elektrokimyasal sensör kapağı ve akıllı bir telefona veya dizüstü bilgisayara kablosuz olarak veri işlemek ve göndermek için kapak altındaki devre kartı olmak üzere iki parçaya sahiptir. Voltametrik ve kronoamperometrik ( Çalışma elektrot potansiyelinin ani olarak değiştirilip uygulanan sabit potansiyelde (normal polorografide plato bölgesi) akım değişiminin zamana karşı ölçüldüğü ve akım-zaman ilişkisinin gözlendiği bir elektroanalitik teknik. Ölçümler milisaniye mertebesinde yapılır. Kinetik amaçlı kullanılır. ) ölçümler yapabilir ve bu sayede halkanın kimyasal tehditleri geniş bir alanda bulmasına izin verir. Ekip prototipi hem buhar hem de sıvı fazlarda patlayıcılara ve organofosfat sinir ajanlarına maruz bıraktı. Cihaz oldukça seçici ve duyarlıydı. Sensör patlayıcıları ve organofosfat sinir ajanlarını algılamak için tasarlanmış olmasına rağmen, araştırmacılar cihazın diğer tehlikeli ajanlarının tespiti içinde kullanılabileceğini söylüyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*