4. Uluslararası Türkiye-Pakistan Kimya Kongresi, Selçuk Üniversitesinde Başladı

4. Uluslararası Türkiye-Pakistan Kimya Kongresi, Selçuk Üniversitesinde Başladı. Selçuk Üniversitesi 4. Uluslararası Türkiye Pakistan Kimya Kongresi (4. International Türk Pak Conference On Chemical Sciences) başladı. Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nden gerçekleşen kongreye Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Pakistan’dan Prof. Dr. Syed Tufail Hussain Shezari, Prof. Dr. Shahabuddin Memon, Gurbuz Comak, Michael W. George Martyn Poliakoff, Tasneem G. Kazi sanayi temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 150 katılımcının katıldığı konferansta 126 poster, 65 sözlü sunum gerçekleştirildi. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara şunları söyledi:

“Türkiye-Pakistan kongrelerinden bir tanesinde daha buluşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kongrelerde bilimsel çalışmaların sunulması ve ortak projelerin değerlendirilmesinin yanında projelerin sosyal ve kültürel etkinliklerde zenginleştirilmesini umut ettiğimizden dolayı bu kongredeki asıl bilimsel toplantıların dışarıdan gelen misafirlerin birbirlerini tanımaları ve süreci ortak projelere doğru yönlendirmeleri beklemekteyiz. Kongrenin, yalnızca sunumların izlendiği tartışmaların yaşandığı bir ortamdan ziyade yeni çalışmalara zemin hazırlayacak ortaklıkların kurulduğu uluslararası yeni projelerin konuşulduğu ve yeni ortakların kazanılmasına fırsat verildiği bir kongre olmasını diliyoruz.”

Pakistan’ın öneminden söz eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, “Pakistan, Selçuk Üniversitesi’nin uluslararası çalışmalarında en etkili ülkelerinden bir tanesidir. Çok sayıda doktoranın sunulması ve akademisyenin misafir edildiği güzel çalışmaları beraber sürdürdüğümüz bizim açımızdan son derece önemli ortağımızdır. Projelerin sadece akademik projelerle kalmayıp sanayiye uygulanacak güzel projelerle sürdürülüyor olmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Buradan beraberce yürüttüğümüz projeleri destekle sürdürebildiğimiz sanayi odamıza, belediyemize, TÜBİTAK ve YÖK’e teşekkürlerimizi minnet borcuyla ifade ediyoruz” ifadelerin kullandı.

PROJE ÇALIŞMALARINDA EN FAZLA BAŞVURU PAKİSTAN’DAN

“Ülkemizin desteğiyle sürdürülen Mevlana Değişim Programları çerçevesinde çalışmalarımızı tozlu raflardan kurtarıp uygulama sahasına indiren önemli projeler çalışılmaya devam edecektir” diyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, “Mevlana Değişim Programı ülkemizin bir projesidir ve maddi olarak yalnızca Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenmektedir. Çok önemli akademisyen ve öğrenci ve sanayi geliştirme programı olarak sürdürülen projeye emek veren bütün yetkililere huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Doktora sahası çalışmalar ve uygulanabilir projelerin, desteklenmesi ve yaygınlaşması için YÖK tarafından başlatılan proje çalışmalarında yapılan müracaatlarda, en fazla müracaatı Pakistan’daki araştırma projeleri almıştır. Pakistan için özel başvurular açılmış sürdürülebilecek projelere YÖK tarafından özel destek vereceği söylenmiştir. Başta Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’e, Sağlık Kültür Daire Başkanlığımıza, projenin gerçekleşmesinde sponsor olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. Programda konuşan Prof. Dr. Shahabuddin Memon, iki ülke arasındaki tecrübeyle hizmet etmek istediklerini ifade ederek kongrede buluşmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Selçuk Üniversitesi’nin Türkiye’nin ikinci büyük üniversitesi olduğunun altını çizen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kağan Karabulut, “95 bin öğrencisiyle örgün eğitimde en fazla öğrenciye eğitim veren üniversiteyiz. Üniversitemiz, uluslararası bilimsel faaliyetlere ev sahipliğinde ve ortak projeler yürütmesinde önemli bir yere sahiptir. Çeşitli ülkelerden 2 bin 500 civarında öğrencimizi misafir ediyoruz. Sadece Afrika’dan 34 öğrencimiz var. Eğitim ve öğretimde bilimsel birikimi paylaşmayı güden bir üniversiteyiz. Mevlana’nın şehrine hoş geldiniz. Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Dostluğun, işbirliğin, kardeşliğin daha da sağlam olmasını umuyorum” dedi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, sponsor firmalara ve Pakistanlı akademisyenlere plaket takdim etti.

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*