Kimyagerler, Yeni Bir Antibiyotik Sınıfının Oluşturulmasına Yol Açabilecek Yeni Bir Kimyasal Süreç Geliştirdiler

Kimyagerler, Yeni Bir Antibiyotik Sınıfının Oluşturulmasına Yol Açabilecek Yeni Bir Kimyasal Süreç Geliştirdiler. Yale Üniversitesi bilim insanları, yeni bir antibiyotik sınıfının oluşturulmasına yol açabilecek yeni bir kimyasal süreç ortaya koydular.

Bu keşif, bir sürü bakteri türlerinin mevcut antibiyotiklere direnç kazanması sonucu ve ölümcül enfeksiyonların oluşumunu arttığı bir dönemde ortaya çıktı.  Araştırmacılar, yeni antibiyotik oluşturma yeteneğinin, tıbbi tedavi ve halk sağlığı için önemli sonuçlar doğuracağını söyledi.

Araştırma Yale üniversitesinde kimya profesörü ve Yale Kanser Merkezi üyesi olan Seth Herzon, doktora öğrencisi Stephen Murphy ve lisansüstü öğrencisi Mingshuo Zeng, araştırmanın ortak yazarlarından.

Yeni proses, basit ticari kimyasallardan plüromutilin doğal ürününün ile ilgili moleküllerini laboratuarda yaratmayı mümkün kılmaktadır.

Pleuromutilin bir mantar tarafından üretilir ve 1950’lerin başında yararlı antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.

O zamandan beri, akademi ve ilaç endüstrisindeki bilim adamları, pemromutilinin kimyasal olarak modifiye edilmesini içeren, yarı sentez olarak bilinen bir süreçle binlerce plöromutilin türevi üretti. Bununla birlikte, bu türevlerin büyük bir kısmı yalnızca molekül içindeki tek bir konumda değişir. Ek bir antibiyotik zenginliği sağlayacak pratik bir sentez zordur.

Herzon, 2008’de önce bir çözüm bulmaya çalıştı. “Her yıl Yale’de başladığımızda bu projede birkaç yıl çalıştık, ancak başarı gösteremedik” dedi. “Farmasötik endüstrisi tarihsel olarak antibiyotik gelişiminin arkasındaki itici güç olmuştur ancak antibiyotikler esas itibariyle yatırım getirisi açısından listenin en altındadır ve sonuç olarak çoğu büyük ilaç üreticileri bu alandan uzaklaşmıştır.”

Herzon, “Anti-bakteriyel kriz kötüleşmeye devam ederken, tamamen farklı bir yaklaşım düşünmek zorunda olduğumuza karar verdik” dedi.

Herzon ve meslektaşları, aynı bağlanabilirliğe, ancak farklı atom düzenine sahip bir bileşim olan plöromutilin bir izomerini hazırlayabileceklerini ve pleuromutilin sentezinin son adımlarında yeniden düzenleyebileceklerini keşfettiler. Keşif, grubun önceki barikatlardan bazılarını geçebileceğini ve pleuromutilinin tam sentezini elde etmesine izin verdi. Dahası, bu izomerlerin, geliştirilmiş bileşiklerin hazırlanmasına kapı açarak, pleuromutilinin kendisinden daha iyi antibakteriyel özellikleri ortaya çıktı.

Herzon “Bileşikleri derhal test etmeye başlayacağız, eğer her şey yolunda giderse ilaç dirençli enfeksiyonları tedavi etmek için klinik denemelere geçmeyi umuyoruz” diyor.

Kaynak : phys

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*