Yapı Kimyasalları Sektörü, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da Buluşuyor

Yapı Kimyasalları Sektörü, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da Buluşuyor. 1978’den bu yana düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, yapı sektörünün bütün bileşenlerini bir araya getiren en büyük ve en önemli “Yapı Fuarı” olma özelliğini sürdürmektedir. Düzenlendiği ilk yıldan günümüze kadar geçen sürede sektör profesyonellerinin verdikleri destek ve katkıyla her yıl büyüyerek katılımcı ve ziyaretçi sayısını arttırmayı başarmıştır.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, Yeni Salonlar ve Açık Alan ile Toplamda 100.000m2, ürün gruplarına göre ayrılmış salonlarındaki 1.250 katılımcı ile, ‘Balkanlar, Rusya ve BDT Ülkeleri ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgedeki en büyük fuar olma özelliği taşımaktadır.

İş dünyası profesyonellerinin daha iyi ziyaretçi deneyimi sağlamaları için 40. YAPI Fuarı TURKEYBUILD İstanbul 2017, ana ürün grupları ve kategorilere göre salonlara ayrıldı.

Salon 2-3-4’te Yapı Kimyasalları sergilenecek. 

Yapı Kimyasalları sektörünü inceleyecek olursak;

Ekonomik büyüklüğü yaklaşık 3 milyar TL olan Türk yapı kimyasalları sektöründe ulusal ve uluslararası 500’ün üzerinde firma faaliyet gösteriyor. Yoğun bir rekabetin yaşandığı sektörde önümüzdeki dönemde başta kentsel dönüşüm olmak üzere yeni yatırımlar, yenileme ve güçlendirme faaliyetlerinin talep artışını önemli ölçüde artıracağı öngörülüyor….

Dünyanın önde gelen yapı kimyasal firmaları Türkiye’de yaptıkları yatırımlarıyla Türkiye yapı sektöründeki gelişmelerden yarlanarak, hızlı gelişim gösteriyorlar. Ayrıca sektörde çok sayıda yurtdışı firmanın distrübütorü de yer alıyor. Sektörün 2015 yılında pazar büyüklüğü 2,7 milyar TL civarında.

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün dünya ile kıyaslandığında en az 2-3 kat daha büyüme potansiyeli olduğunu kaydeden sektör oyuncaları, bu nedenle Türkiye’nin ulusal ya da uluslararası faaliyeti olan birçok yerli ve yabancı yatırımcı için önemli olduğunu vurguluyorlar. Kimya Sanayicileri Derneği araştırmalarına göre, ülkemizde kişi başına 2,5 dolarlık yapı kimyasalı tüketilmekte, Avrupa Birliğ (AB), ABD gibi gelişmiş ülkelerde ise bu miktar Türkiye’ye oranla 2-3 kat fazla. Toplam kimya ürünleri içinde yapı kimyasallarının oranı ülkemizde yüzde 1 düzeyinde kalıyor. Arz talep ilişkisi dikkate alındığında ülkemizde üretim kapasiteleri gelir seviyesi ile paralellik gösteriyor.

Pazarın neredeyse yüzde 50’lik bölümü Marmara Bölgesi’nde yoğunlaşıyor. İnsan popülasyonunun yoğun olduğu ve gayrı safi milli hasılanın yüksek olduğu bölgelerde bu gelişmişlikle doğru orantılı olarak üretici sayısı ve kapasiteler artış gösteriyor.

İki ana gruba sahip olan yapı kimyasallarının birinci grubunda çimento, beton ve hazır beton üretiminde kullanılan dolgu-katkı ürünleri geliyor.

Türkiye beton katkıları büyüklüğü 500 bin ton olarak belirtiliyor. 2015 yılı ihracatı 34,5 milyon dolar, ithalatı ise 18,3 milyon dolar olarak gerçeleşti. 53 bin 168 ton ihracat gerçekleşirken, 14 bin 343 ton da ithalat yapıldı. Seramik karo, fayans, su yalıtımı ve zemin kaplamaları dolgu ve yapıştırıcı malzemleri alanı ise ikinci grup olarak sektöre yön veriyor. Seramik kaplama ürünlerinin 2015 yılı tahmini tüketimi 210 milyon metrekare olarak gerçekleşiyor. Çimento esaslı fayans, seramik yapıştırıcı ihracatının 2015’te 18,1 milyon dolar olarak gerçekleştiği kaydediliyor. İthalatı ise 5,5 mliyon dolar olarak belirtiliyor. 84 bin 172 ton yapıştırıcı ihraç edilirken, 47 bin 720 ton ise ithal ediliyor. Plastik esaslı dolgu malzemelerinde ise, 2015 yılı ihracat rakamları 63,7 milyon dolar, itaları da 130,3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşiyor. 26 bin 717 ton ihracat yapılırken, 45 bin 283 ton plastik esaslı dolgu malzemesi ithal ediliyor.

Yapı kimyasalları şu şekilde gruplandırılır :

  •  Tamir harçları,
  •  Yapısal güçlendirme ürünleri,
  • Su ve ısı yalıtım ürünleri,
  • Endüstriyel zemin ürünleri,
  • Yapıştırma ve derz ürünleri,
  • Beton katkıları
Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’u ziyaret ederek;
  • 1.250 katılımcının en son ürün, hizmet ve teknolojilerini görerek sektördeki yeniliklerden haberdar olma fırsatını yakalayacaksınız.
  • Fuar kapsamında düzenlenen etkinlikler aracılığıyla sektörel bilgi akışından faydalanacaksınız.
  • Binlerce yapı malzemesi üreticisi ve yapı sektörü profesyoneliyle bir araya gelerek yeni iş bağlantıları kurma şansını yakalayacaksınız.

23 Mayıs 2017, Salı günü, 14:30- 18:00 saatleri arasında “Kuzey Afrika – Türkiye İnşaat Forumu ve İkili İş Görüşmeleri” başlığında bir etkinlik gerçekleşecek.

Bu etkinlikte Fas Başkonsolosluğu, Tunus Başkonsolosluğu, Fas, Tunus, Cezayir Müteahhitler Birliği yetkilileri, Fas, Tunus, Cezayir İş adamları dernek yetkilileri, Müteahhitler Birliği Başkanı İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı, Eximbank Krediler müdürlüğünden yetkili ve DEİK’ten üst düzey yetkililer konuşmacı olarak yer alacaktır.

                                                                                     Tüm Etkinlikler :

Kaynaklar : yapifuariistanbul & dunyainsaat & emlakkulisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*