3D Baskı Tekniği, Membranların Özelliklerini Geliştirebilir

42f9e 3d baskc4b1 teknic49fi membranlarc4b1n c396zelliklerini gelic59ftirebilir
42f9e 3d baskc4b1 teknic49fi membranlarc4b1n c396zelliklerini gelic59ftirebilir

3D Baskı Tekniği, Membranların Özelliklerini Geliştirebilir. Bath Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, 3D baskı membran imalatı ve kapasitesini ilerletebilir.

Bath Üniversitesi’nden Dr. Darrell Patterson ve çalışma ortakları şunları söyledi: “Bu inceleme, ayırma membranları üretmek için 3D baskıyı kullanma olasılıklarını ve zorluklarını araştıran ilk araştırmacıdır. 3D baskı teknolojisi, mevcut ürünlerle rekabet edebilecek büyük ölçekli membranlar üretmek için yeterince gelişmiş olmasa da, bu çalışma gelecekteki olasılıkları işaret ediyor. ”

3D baskı tekniklerinin kullanılması, daha hassas membranları mümkün kılacak farklı şekil ve desen membranları üretebilen yeni teknikler sunar. Bu teknikler, gözenekleri ve yüzey şekilleri ile zar yüzeyleri boyunca mikro karışımı ve kayma akışını arttıran yeni zar yapılarını içerebilir, tıkanıklıkların temizlenmesi ve zarların kirlenmesi ile ilişkili enerji ve duruş süresini azaltır.

Dr. Patterson: “3D baskı, kontrollü karmaşık gözenek yapılı, entegre yüzey örüntüleri ve doğaya dayalı membranlar da dahil olmak üzere, şu anda mevcut olanların ötesinde zarlar üretebilir.”

Global enerji kullanımının % 15’ine kadar olan kısmı, gazlar, ince kimyasallar ve temiz su gibi ürünlerin ayrılması ve saflaştırılması içindir. Kimya mühendisliği endüstrisinin sermayesinin % 40 ila % 70’i arasında işletme giderleri, ayırma süreçlerinden kaynaklanmaktadır. Membran teknolojisi, gazlar ve sıvılar için uygulanabilecek daha düşük enerji, daha sürdürülebilir moleküler ayrımlar anlamına gelebilir.

Makale Membrane Science Dergisinde yayınlandı.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*