Yanal Güneş Pilleri Parlak Bir Gelecek Vaat Ediyor

5794e yanal gc3bcnec59f pilleri parlak bir gelecek vaat ediyor 1
5794e yanal gc3bcnec59f pilleri parlak bir gelecek vaat ediyor 1

Yanal Güneş Pilleri Parlak Bir Gelecek Vaat Ediyor. Bir ABD mühendis ekibi, çok çeşitli kişisel cihazlara güç verebilen yüksek performanslı, mikro ölçekli güneş pilleri yarattı. Yanal güneş pilleri, gelen ışığı ‘geleneksel’ güneş panellerine göre daha fazla enerjiye dönüştürebilen bir tür güneş pilidir. Bu minyatür güneş pilleri akıllı saatler, otomatik odaklı kontakt lensler ve giyilebilir medikal sensörler gibi kişisel cihazları çalıştırmak için kullanılabilir.

Wisconsin-Madison Üniversitesi‘nden Profesör Hongrui Jiang ve Advanced Materials Technologies’te yayınlanan çalışmanın yazarı, şunları söyledi: “İmalat açısından bakıldığında, yan yana yapılar yapmak her zaman daha kolay olacak. Üst katlı yapıların birden fazla adımda yapılması ve daha sonra hizalanması gerekiyor, bu da küçük ölçeklerde çok zor. ”

Geleneksel üstten aşağıya düzenleme, fotovoltaik hücrelerin, yarı iletken bir malzemeyi çevreleyen iki elektrottan yapıldığı anlamına gelir. Işık birinci elektroda çarptığında, şarj alt katmana doğru ilerleyerek bir elektrik akımı oluşturur. Jiang’ın grubu bunun yerine güneş pillerini 90 ° döndürerek yoğun bir şekilde ve yan yana gelen bir düzenleme oluşturdu.

yanal-gunes-pilleri-parlak-bir-gelecek-vaat-ediyor1

Mevcut yan yeni nesil güneş pilleri, gelen ışığın yaklaşık% 2’sini elektriğe dönüştürür.

Araştırmacıların hücreleri, muhtemelen çok küçük bir hacimde çok sayıda elektrot bulunduğundan yaklaşık üç katına dönüşebilirler. Jiang şunları söyledi: “Diğer yapılarda, çok fazla hacim harcanır, çünkü elektrot yok veya elektrotlar uyuşmuyor. Geliştirdiğimiz teknoloji, tam hacimden faydalanan çok kompakt yanal yapılar yapmamızı sağlıyor “dedi.

Şu anda Jiang ve arkadaşları, şeffaflığı ve iletkenliği daha da optimize eden malzemeleri keşfederek bu güneş pillerini daha da küçük ve daha verimli hale getirmek için çalışıyorlar. Sonuçta, elektrikle ayarlanabilen kontakt lenslere güç sağlayabilecek küçük ölçekli, esnek bir güneş pili geliştirmeyi planlıyorlar.

Araştırma ekibi şimdi şeffaflığı ve iletkenliği artırabilecek malzemeleri bularak güneş pillerini daha da küçük ve verimli hale getirmeye çalışacaklar.

Kaynak : labnewswww.engr.wisc.edu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*