Tuzlu Suyun Daha Verimli Arındırılması İçin Çalışmalar Hızla Sürüyor

233aa tuzlu suyun daha verimli arc4b1ndc4b1rc4b1lmasc4b1 c4b0c3a7in c387alc4b1c59fmalar hc4b1zla sc3bcrc3bcyor 1
233aa tuzlu suyun daha verimli arc4b1ndc4b1rc4b1lmasc4b1 c4b0c3a7in c387alc4b1c59fmalar hc4b1zla sc3bcrc3bcyor 1

Tuzlu Suyun Daha Verimli Arındırılması İçin Çalışmalar Hızla Sürüyor. Yayınlanan yeni bir çalışmada, Tuz ve mineralleri tuzlu sudan ayıran yeni bir güneş enerjili cihaz, diğer benzer cihazlara göre daha yüksek bir verimlilikle çalıştı. (Proc. Nat. Acad. Sci. 2016, DOI: 10.1073 / pnas.1613031113). Taşınabilir, güneş enerjisine dayanan bu teknoloji, temiz içme suyu olmayan uzak bölgelerde yaşayanlar için bir nimet olabilir.

Tuzlu sudan tuzu ayırmak için kullanılan geleneksel yöntemlerin ters ozmoz üzerine kurulu olması ve büyük miktarda enerji kullanması bilim insanları güneş enerjisiyle çalışan tuzdan arındırma cihazlarının geliştirilmesine daha çok yönlendiriyor.

Tipik güneş enerjisiyle çalışan tuzdan arındırma çok verimli değildir, çoğu zaman güneş ışığından aldığı enerjinin sadece % 30-45’ini su buharı oluşumuyla sonuçlanır. Kısmen suyun buharlaşması ile ısınan güneş soğurucuları, büyük miktarda ısıyı emen tuzlu su ile doğrudan temas halindedir. Bu enerji kaybını azaltmak için, solar desalinatörler genellikle harici termal kaynaklardan ilave ısı girişi veya optik güneş ışığı yoğunlaştırıcılarından ekstra yardım gerektirebilir.

Nanjing Üniversitesi’ndeki Jia Zhu, Xiuqiang Li, Weichao Xu ve meslektaşları termal izolatör kullanan bir cihaz geliştirdi. Katlanmış bir grafen oksit, emici polistiren köpük yalıtkanının üzerine oturtulur ve bu da tuzlu suda yüzer. Toplam çözeltideki su, ısıtılan emici ile temas etmeden önce izolatörün çevresine sarılmış bir selüloz filmin içindeki iki boyutlu kanallar tarafından alınır. İzolatör, ısının suya dağılmasını önler. Isı yalıtımı, cihazın güneş ışınları soğurucusunu ısı kaybından koruyarak performansı artırır. Cihazın verimliliği  % 80’dir.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*