Kimya Devlerinin Yeni Yatırım Alanı “Su Kültürü”

f8ce4 kimya devlerinin yeni yatc4b1rc4b1m alanc4b1 su kc3bcltc3bcrc3bc 1
f8ce4 kimya devlerinin yeni yatc4b1rc4b1m alanc4b1 su kc3bcltc3bcrc3bc 1

Kimya Devlerinin Yeni Yatırım Alanı “Su Kültürü”. Cargill, BASF ve ABD’deki Start Up şirketi Calysta, çiftlik balıklarını beslemek için gerekli proteinler ve yağlar için yeni teknolojiler geliştiriyor. Amaçları, yaygın olarak sürdürülemez olarak kabul edilen, balık yeminde vahşi balık kullanımını azaltmak. Halen, her yıl yakalanan 85 milyon ton yaban balığının yaklaşık dörtte biri ekili türler için gıda olarak kullanılmaktadır.

Kaliforniya merkezli Calysta, Cargill de dahil olmak üzere birçok yatırımcıdan, balık için gerekli amino asitler ve diğer besin öğelerini içeren fishmeal’e bir alternatif olan FeedKind‘i yapmak ve ilk ticari tesisini inşa etmesi için para topladığını açıkladı. Calysta, çiftlik balıklarının ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlamak için yalnızca uzun zincirli omega-3 yağ asitleri FeedKind’e eklenmesi gerektiğini belirtiyor.

Calysta’nın bakteri fermantasyonu süreci hammadde olarak doğalgaz kullanıyor. Balıkların ihtiyaç duyduğu besinler, minimum işleme ile hasat edilen bakterilerin vücudunda bulunuyor.

Tesis, Memphis, Tenn’deki bir Cargill bölgesinde yapılacak. Yıllık 20.000 ton kapasiteye sahip olacak ve 200.000 tona kadar genişleme seçeneği var. Tesisin 2018 yılının sonlarında devreye girmesi bekleniyor. Calysta, çalışması için 75 personel kiralamayı planlıyor.

Calysta CEO’su Alan Shaw, “Bu girişim, bu teknolojiyi global olarak uygulamak için önemli bir ilk adım” diyor.

Cargill ve BASF, Calysta’nın teknolojisini tamamlayıcı özellikte, omega-3-yağ açısından zengin bir kanola türü geliştiriyor ve bu kanola büyük oranda yabani balıklardan elde edilen yağların yerine geçebilir.

Cargill ve BASF, 2020’den sonra omega-3 ile zenginleştirilen kanola üretimini gerçekleştirmeyi planlıyor. Cargill tarafından Şili’de yapılan denemeler, genetiği değiştirilmiş kanola ile elde edilen yağın normalde yabani balıktan elde edilen omega-3 yağlarının yerine kullanılabileceğini gösteriyor. Şirket, geliştirilmiş kanola yağının da bir gün doğrudan tüketici gıdalarına eklenebileceğini de söylüyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*