Suriye’deki Savaş Bölgenin Toprak ve Su Kaynaklarınıda Yok Ediyor

847b0 suriyedeki savac59f bc3b6lgenin toprak ve su kaynaklarc4b1nc4b1da yok ediyor 1
847b0 suriyedeki savac59f bc3b6lgenin toprak ve su kaynaklarc4b1nc4b1da yok ediyor 1

Suriye’deki Savaş Bölgenin Toprak ve Su Kaynaklarınıda Yok Ediyor. Stanford araştırmacıları tarafından analiz edilen uydu verilerine göre, Suriye iç savaşı ve müteakip mülteci göçü, bölgenin arazi kullanımında ve tatlı su kaynaklarında ani değişiklikler yarattı. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nın 5 Aralık sayısında yayınlanan bulgular ile aktif bir savaş bölgesindeki ayrıntılı su yönetimi uygulamaları ilk kez sergilendi. Stanford araştırmacıları, Google Earth Engine’de işlenmiş uydu görüntüsünü kullanarak Suriye’deki çatışmaların tarım öncesi sulama ve mevcut su depolarının savaş öncesi koşullara oranla yaklaşık yüzde 50 oranında azalmasına neden olduğunu belirtti.

Stanford’un Dünya, Enerji ve Çevre Bilimler Okulu’ndan Profesör Cyrus Fisher Tolman, çalışmanın ortak yazarı ve baş araştırmacı Steven Gorelick “Suriye krizi, güney Suriye’de tarım arazilerinin azalmasına, Suriye’nin sulama suyundaki talebin azalmasına ve Suriyelilerin rezervuarlarını yönetme biçiminde dramatik bir değişime neden oldu” diyor.

Çalışma, Suriye, Ürdün ve İsrail tarafından paylaşılan Yarmouk-Ürdün nehir havzasında 2013’ten 2015’e kadar olan etkilere odaklanıyor. Stanford’taki Yer sistemi bilimlerinde doktora yapmış olan doktora öğrencisi Jim Yoon, Ürdün Su ve Sulama Bakanlığı’ndan akarsu verileri temel alınarak Yarmouk Nehri akışında bir artış olduğunu fark ettiğinde Suriye savaşının su kaynakları üzerindeki etkisini incelemeye karar vermiş.

Yoon, “Bizim için en büyük zorluk, Suriye’de yeryüzünde veri edinmenin imkânsız hale gelmesiydi” dedi. “Suriye’de bu bilgi olmadan araştırmayı sonlandıramadık ve bu durum uzaktan algılama verilerini kullanmamıza yol açtı.”

Suriye Yok Oluyor

Araştırmacılar, havzadaki 11 büyük Suriye kontrollü yüzey suyu rezervuarının kompozit görüntülerini kullanarak rezervuar depolama alanındaki yüzde 49’luk bir düşüşü ölçtüler. Sulu tarımsal bitkiler kuru yaz sezonu boyunca doğal bitki örtüsünden daha yeşildir. Bu özellik, Suriye’nin sulanan topraklarda toprağın yüzde 47 oranında azaldığını göstermek için kullanıldı.

Gorelick ve ekibi, Yarmouk havzasının Ürdün tarafında ve İsrail’in Golan Tepeleri‘nde su yönetimine ve arazi kullanımına bakarak mülteci krizinden etkilenmeyen alanlarıda anlamanın temelini oluşturdu.

Araştırmacılar durumun Suriye için cok vahim olduğunu ilerleyen yıllarda büyük bir kuraklığın olacağını savaş bitse bile bu durumun artık ger döndürülmesinin zor olduğunu belirtiyor. Ayrıca dünyanın su fakiri 3. ülkesi olan komşu Ürdün’nün de durumdan etkilendiği, bilim insanlarının ve politakacıların bu durumu çözmesi için uğraşıldığı belirtiliyor.

Kaynak : Haber phys adresinden çevrilmiştir,

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*