117. Element Olarak İsmi Onaylanan “Tennessine” yi Tanıyalım

2ccf4 117. element olarak c4b0smi onaylanan tennessine yi tanc4b1yalc4b1m 1
2ccf4 117. element olarak c4b0smi onaylanan tennessine yi tanc4b1yalc4b1m 1

117. Element Olarak İsmi Onaylanan “Tennessine” yi Tanıyalım. Geçtiğimiz günlerde periyodik tablodaki 113, 115, 117 ve 118 numaralı yerlerin adı belli oldu ve 117. Element artık “tennessine” olarak biliniyor.

Elementin ismi Oak Ridge Ulusal Laboratuvarının (ORNL) bulunduğu Tennessee eyaletinin adını aldı. Keşif, Vanderbilt Üniversitesi, Tennessee Üniversitesi, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı (California) ve Rusya’nın Nükleer Araştırma Ortak Enstitüsü’nü de yapıldı. Bu araştırmalar, diğer 3 elementinde  (Nihonyum, Moscovium, ve Oganesson ) keşfine katkıda bulundu.

Tennessee Başkanı Bill Haslam yaptığı açıklamada “Tennessee’nin tarihi keşfi, Oak Ridge Ulusal Laboratuarı, Tennessee Üniversitesi ve Vanderbilt Üniversitesi gibi Tennessee kurumlarının daha iyi bir dünyaya dönüşümü simgelemektedir “diyor. Bütün Tennesseans adına devletimizi bu şekilde onurlandırdığımız için tüm insanlığa teşekkür ediyoruz.

Tennessine ilk olarak 2010 yılında keşfedildi, ancak resmen 2015 yılının son günlerinde fiziksel olarak doğrulandı.

Yeni elementimiz sembolü herkezin seveceğini tahmin ettiğimiz “Ts” oldu, örneğin Kalay ( Sn ) ya da Civa ( Hg ) öğrencileri şaşırtıcı isim olmadı.117-element-olarak-ismi-onaylanan-tennessine-yi-taniyalim1

Ts, doğada görülmeyen süper ağır bir elementtir. Araştırmacılar, aynı sayıda protonu ancak farklı sayıda nötron sayısına sahip başka bir elementin varyantı olan, belirli bir izotopu çok nadir bulunan iki ağır çekirdeği Ts’yi oluşturacak şekilde birleştirdiklerini buldular.

Bu durumda tennessin üretmek için kalsiyum-48 ve berkeleium-249 kullanılmıştır. Tennessine, bir halojen, klor ve florür gibi bir elementtir. Ancak bunların aksine, “Ts” inanılmaz derecede dengesizdir ve yalnızca bir saniyenin çok altındaki sürelerde bozunur.

“Ts”, kendi başına o kadar da başarılı olmasa da, garip bir şekilde kararlı olan daha önce keşfedilmemiş unsurları bulmak için yapılacak çalışmaların bir parçasını oluşturabilir. Bu varsayımlar, bilim insanlarının hayal bile edemediği mühendislik olanaklarına yeni yollar açabilir.

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*