Uluslararası Kimya Olimpiyatları Sona Erdi

2f10f uluslararasc4b1 kimya olimpiyatlarc4b1 sona erdi
2f10f uluslararasc4b1 kimya olimpiyatlarc4b1 sona erdi

Uluslararası Kimya Olimpiyatları Sona Erdi. Gürcistan’ın başkenti Tiflis 48. Uluslararası Kimya Olimpiyatı’nda (Icho) ev sahipliği yaptı. 75 ülkeden 300 öğrenci ve öğretmenleri olimpiyatlara katıldı.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili ve Eğitim ve Bilim Bakanı Aleksandre Jejelava Icho kapanış törenine katıldı. Kvirikashvili katılımcılara yaptığı konuşmada ülkenin tarihinde ilk kez böyle prestijli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için büyük bir onur duyduğu söyledi. ” Benim için özellikle heyecan verici olan genç kuşaklar arasında kimya için böyle güçlü bir ilgi olduğunu görmektir. Bu güçlü vatandaşlar, bilim adamları ve mucitler gelecek nesillerin şekillenmesine katkıda bulunabilir. Kimya günlük yaşam üzerinde çok büyük bir etkisi vardır ve küresel ekonomiye sahiptir. Çevre kirliliği, enerji, tıp, tarım, gıda güvenliği ve güvenlik alanlarındaki zorlukların çözülmesi için yetiştireceğimiz bilim insanlarının çok büyük görevleri olacaktır.” başkan son olarak katılımcılara başarılar diledi.

KAZANANLARININ LİSTESİ İÇİN : http://icho2016.chemistry.ge/medals.php

Olimpiyatların Tarihçesi ;

Uluslararası Kimya Olimpiyatı fikri uluslararası temasların sayısı ve uluslar arasındaki bilgi alışverişini artırmak amacıyla dizayn edilmiştir 1968 yılında eski Çekoslovakya’da geliştirilmiştir. Davetiyeler Romanya dışındaki tüm sosyalist ülkelerde Çekoslovak ulusal komite tarafından gönderildi. Ancak, Mayıs 1968’de, Çekoslovakya ve Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin bozulması ile sadece Polonya ve Macaristan ilk uluslararası yarışmaya katıldı. İkinci kimya Olimpiyat Polonya’da 1969 yılında gerçekleşti ve Bulgaristan’ın da katıldı. 1970 yılında üçüncü Olimpiyatı GDR, Romanya ve yeni ülkeler olarak Sovyetler Birliği ile Macaristan’da düzenlendi. Sosyalist olmayan bir ülkede ilk Olimpiyat, Avusturya Linz te 1980 yapıldı. O zamandan sonra katılan ülkelerin sayısı giderek artmıştır. 1980 yılında, 13 devlet yer aldı, ancak bu sayı, Frankfurt / Main 1984 Olimpiyatlarında 21’e yükseldi. Demir Perde’nin yıkılması ve Sovyetler Birliği’nin dağılması ile 1990’ların başında katılımcı sayısı yine arttı. Buna ek olarak, Asya ve Latin Amerika ülkelerinin katılımı ile günümüzde Olimpiyatlara katılan ülke sayısı günümüzde 80 ‘e kadar çıkmıştır.

Uluslararası Kimya Olimpiyatları Sona Erdi1

Kaynak : http://news.az/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*