Karbondioksiti Yakıta Dönüştürebilecek Yeni Bir Yöntem Bulundu

8f954 karbondioksiti yakc4b1ta dc3b6nc3bcc59ftc3bcrebilecek yeni bir yc3b6ntem bulundu
8f954 karbondioksiti yakc4b1ta dc3b6nc3bcc59ftc3bcrebilecek yeni bir yc3b6ntem bulundu

Karbondioksiti Yakıta Dönüştürebilecek Yeni Bir Yöntem Bulundu. Bilim adamları, laboratuvar ortamında fotosenteze benzer bir süreç yaratarak karbondioksidi kullanılabilir yakıta dönüştürdü. ABD Enerji Bakanlığının Argonne Ulusal Laboratuarı ve Illinois Üniversitesinden araştırmacılar, “yapay yaprakta”, fotosentez sırasında bitkilerin katalizör olarak kullandığı enzim yerine “tungsten diselenide” denilen metal bileşiği kullandı.
Araştırmacılar fotosenteze benzer sürecin sonunda karbondioksidi karbonmonokside dönüştürmeyi başardı.
Bilim adamları, sera gazı olmasına rağmen kimyasal açıdan karbondioksitten çok daha aktif karbonmonoksidi kullanılabilir yakıt metanole dönüştürmüştü.

Araştırmayı yürüten ekipten Larry Curtiss, tek başına karbondioksidi başka bir şeye dönüştürmenin zor olduğunu, Karbon dioksidin kimyasal olarak reaksiyona zor giren yapıda olması, kardondioksidin karbonmonokside dönüşmesi tepkimesine doğada rastlanmadığını belirterek, “Fotosentezde ağaçlar enerji kaynağı üretmek için ışık, su ve karbondioksit kullanıyor. Deneyimizde biz de aynı girdileri kullanıyoruz ama farklı ürünler elde ediyoruz.” dedi.

Curtiss, kullandıkları “tungsten diselenide” katalizörünün 100 saatin üzerinde dayanma süresi olduğunu kaydetti.
Araştırmacılardan Peter Zapol, karbondiokside göre karbonmonoksitten yakıt yapmanın çok daha kolay olduğunu vurgulayarak, tepkimenin en az enerji kaybıyla gerçekleştiğine dikkati çekti. Zapol, “Kömür, petrol veya benzin gibi birçok farklı hidrokarbon yakıtları tüketiyoruz, bu nedenle kimyasal yakıtları güneş ışığı yardımıyla yeniden kullanılabilir hale getirmenin ekonomik bir yolunu bulmamız çok önemli.” ifadesini kullandı.

Çalışma “Nanostructured transition metal dichalcogenide electrocatalysts for CO2 reduction in ionic liquid,” ismi ile yayınlandı, tüm çalışmalar Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde ve hesaplı çalışmalar ise Argonne Laboratuvarlarında gerçekleştirildi.

Karbondioksiti Yakıta Dönüştürebilecek Yeni Bir Yöntem Bulundu

Kaynak : sciencedaily & ntv

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*