Lastikler Artık Kendi Kendini Onarabilecek

Lastikler Artık Kendi Kendini Onarabilecek. “Arabamın lastiği patladı o yüzden geç kaldım” artık bu yalanı kimse kullanmayabilir. Bilim insanları kauçuk işleme tekniği değiştirerek, kendi kendini iyileştirme özelliklerine sahip, aynı zamanda lastiğin mukavemet veya esneklik ödün vermeyen, yeni tür bir materyal üretmeyi başardılar.

Charles Goodyear 1839 yılında kazara, vulkanizasyon sistemini buldu ,bu sistemde ısı ve kükürt kullanarak polimer molekülleri ile çapraz bağlar oluşturarak esnek ve sağlam bir yapı elde ediliyor,bu bağlar kırıldığında ise kauçuk malzeme kullanılamaz hale geliyor.

Alman bilim insanları bu geleneksel vulkanizasyon sistemini bırakmaya karar verdiler. Applied Materials & Interfaces da yayınlanan araştırmalarında içeriğinde brom atomu içeren bromobutil kauçuk kullandılar. Kükürt kullanılarak oluşturaln çapraz yapılı kovalent bağlar yerine, imidazolyum bromide grubları ile pozitif ve negatif uçlar içeren iyonik bağlar oluşturulması ve brom iyonlarının yer değiştirmesi sureti ile yeni tür sistem elde edildi.

Araştırmacılar bu özellikleri daha arttırmaya çalışıyorlar, sıcaklık farklılıklarını ve lastiğin belli basınç altındaki farklılıklara karşı daha etkin özellikler göstermesine çalışıyorlar.

Lastikler Artık Kendi Kendini Onarabilecek

 

Kaynak : iflscience

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*