Google Bilim Fuarı’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Google Bilim Fuarı’nda Ödüller Sahiplerini Buldu. Google 2011 yılından bu yana Google Bilim Fuarı ile 13-18 yaş arasındaki gençlerin projelerini sergilemesine ve dereceye girenlerin desteklenmesine ön ayak oluyor. Böylelikle en sıradışı görülen fikirlere sahip çocuklar bu online etkinlik ile üne, paraya ve hatta potansiyel gelecek başarısına bir adım daha yaklaşıyor.

22 Eylül’de Google 5. Google Bilim Fuarı’nda birinciliği hak eden ve dereceye giren isimleri açıkladı. 22 finalist Kaliforniya Mountain View’de bulunan merkezine davet edilerek ağırlandı.

Bu yıl ‘Dünyayı değiştirme sırası sende’ başlığı altında Google’ın yanı sıra National Geographic, Virgin Galactic, Lego, Scientific American gibi dev markaların sponsorluğunda düzenlenen fuarda çeşitli çeşitli ödüller dağıtılırken, birinci gelen projenin sahibine 50 bin Dolarlık eğitim bursu verildi.

Bu yılki fuarda öne çıkan bazı projeler
Anurudh Ganesan’ın buluşu Vaxxwagon:

Yarışmaya Hindistan’dan katılan 15 yaşındaki Anurudh Ganesan, kendinden enerji üretebilen ve hayat kurtarabilen bir soğutucu geliştirdi. Adını Vaxxwagon verdiği bu özel buzdolabı buhar basıncına dayanıyor. Ganesan buluşunu “Buz Yok, Elektrik Yok” taşıma sistemi olarak tanımlıyor çünkü soğutucu bir insan veya hayvanın çekmesiyle kendi enerjisini üreterek saatlerce soğuk kalabiliyor. Enerji tekerleklerin dönmesiyle elde ediliyor. Böylelikle hayati öneme sahip aşılar ulaşılması zor bölgelere ideal ısı olan 2 ila 4 santigrat derece arasında muhafaza edilerek ulaştırılabiliyor.

Ganesan bu projeye daha bebekken yaşadığı bir tecrübe dolayısıyla başlamış. Ailesi Ganesan’ı olduğu bozuk aşı yüzünden kilometrelerce taşımak zorunda kalmış. Bu olayda Ganesan’a bir zarar gelmemiş ancak kendisine göre fakir ve gelişmekte olan ülkelerde bir çok çocuk aynı şansa sahip değil.

Eliott Sarrey’in robot çiftçisi Bot2karot:

14 yaşındaki Fransız Eliott’un 3D yazılımlarla kendi dizayn ettiği, 3D yazıcı ve elektrikli matkap ile ürettiği robot çiftçi, bahçe işlerini başta engelliler olmak üzere herkesin yapabilmesine olanak tanıyor. Üç ayda tamamladığı proje ile robot bir telefon uygulaması vasıtasıyla yönlendirilebiliyor. Verilen komut sonrası robot toprakta delik açabiliyor, fideyi dikebiliyor, suyunu verebiliyor ve budayabiliyor.

Büyük annesinin ufak bahçesinde çok zaman harcadığını görmesi sonrası bu projeye karar veren Elliot, bu sayede insanların bel ağrısı çekmeden zevkle bahçelerinde vakit geçirebileceğini belirtiyor. Böylelikle enerji ve su tasarrufu da sağlanıyor.

Girish Kumar’ın soru hazırlayan yazılımı RevUp:

Singapur’dan 17 yaşındaki Girish Kumar otomatik olarak soru hazırlayan bir yazılım geliştirmiş. Kopyalayıp yapıştırdığınız bir metni otomatik olarak analiz eden yazılım sorular hazırlayan bir algoritma kullanıyor.

Büyük ödül ABD’nin
Amerika Birleşik Devletleri’nden 16 yaşındaki Olivia Hallisey Google Bilim Fuarı’nın 50 bin Dolarlık eğitim bursuna ulaşan isim oldu. Connecticut’taki Greenwich Lisesi’nde okuyan genç, Ebola testinde çığır açacak bir metod geliştirdi.

İpek kozalarından geliştirdiği özel bir teknik ile Ebola testi için gereken “soğuk zincire” gerek kalmıyor.

Mevcut Ebola tespiti yöntemleri üretimden kullanıma kadarki aşamalarda sürekli soğutma ve testten tanının onaylanmasına kadar 12 saat gibi bir süre gerektirirken aynı zamanda maliyetiyle öne çıkıyor.

Hallisey ise Ebola antijenlerinin, mevcut sandviç ELISA tekniklerine paralel tespit limitleriyle suyla aktive tespitine olanak tanımak için ipek özünün stabilize edici özellikleri kullanarak geliştirdiği Ebola Analizi Kartı (EAC) ile hem testin maliyetini düşürmüş hemde sonuçların 30 dakika gibi kısa bir sürede alınmasını sağlamış.

Diğer kazanan projelere ulaşmak ve sizler 2016 yılı için katılmak istiyorsanız https://www.googlesciencefair.com/tr

Google Bilim Fuarı’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

 

Kaynak : euronews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*