Bakanlık Biyogaz Üretilmesi İçin Tesislere Önemli Kriterler Getiren Düzenlemeyi Tamamladı

Bakanlık Biyogaz Üretilmesi İçin Tesislere Önemli Kriterler Getiren Düzenlemeyi Tamamladı. ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, hayvan gübresi, yemek yağları ve tarım sektöründen çıkan organik atıklardan biyogaz üretilmesi için tesislere önemli kriterler getiren düzenlemeyi tamamladı. Yeni dönemde organik atık oluşan tesislerdeki biyogaz toplanarak doğrudan veya dolaylı olarak yakıt üretiminde kullanılacak.

Bakanlık, atıklardan biyogaz üretilmesini sağlayacak Biyometanizasyon Tesisleri ve Fermente Ürün Yönetimi Tebliğ taslağını hazırladı. Düzenleme enerji geri kazanım tesislerinden sayılan mekanik ayırma, biyokurutma ve biyometanizasyon tesislerinin teknik kriterlerini belirliyor. Tebliğ atık işleme tesislerine de yeni kurallar getiriyor. Buna göre tesislerin yerleşim alanlarına en yakın mesafesi 250 metre olacak. Yer seçiminde kokuyu engellemek için rüzgar yönü dikkate alıncak. Tesislerin tasarımı ortamın, toprağın, yüzey sularının ve yeraltı sularının kirlenmesini önleyecek şekilde yapılacak.

METEOROLOJİK KRİTER
Tesiste oluşacak koku, toz, sızıntı suyu, gaz gibi olumsuz etkileri asgari düzeye indirmek için her türlü tedbirin alınması zorunlu olacak. Atık kabul merkezlerinin de meteorolojik olayların etkilerine karşı üzeri kalıcı yapı malzemesiyle kapalı olarak inşa edilmesi gerekecek. Biyometanizasyon tesisinde oluşan biyogaz toplanıp doğrudan veya işlenerek enerji veya yakıt üretiminde kullanılacak. Elde edilen biyogazın kullanılmaması halinde biyogaz sera gazı etkisini azaltacak şekilde uygun kapasiteli meşalelerde yakılacak. Bu gazlar serbest olarak atmosfere verilemeyecek. Tesislere kabul edilen atığın kaynağı, kodu, miktarı, tesise erişim şekli gibi bilgileri içeren veri kayıt sistemi oluşturulacak.

Bakanlık Biyogaz Üretilmesi İçin Tesislere Önemli Kriterler Getiren Düzenlemeyi Tamamladı

 

Kaynak : hurriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*