BTSO, Kimya Sektörünü Kümelenme Ve Ur-Ge Projelerine Hazırlıyor

BTSO, Kimya Sektörünü Kümelenme Ve Ur-Ge Projelerine Hazırlıyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), kimya sektöründe faaliyet gösteren firmaları, ‘Kümelenme’ ve ‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (Ur-Ge)’ projelerine hazırlıyor.

Türkiye’de kimya sektöründe önemli bir paya sahip olan Bursalı firmalar, BTSO öncülüğünde güçlerini birleştiriyor. BTSO’ya üye kimya sektör temsilcileri, kümelenme ve UR-GE için ilk adımı attı. BTSO Altıparmak Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, 21. Meslek Komitesi Başkanı Kağan Yeşil, 22. Meslek Komitesi Başkanı Kerim Sabuniş ve 60’a yakın BTSO üyesi firma katıldı. Toplantıda, sektör temsilcilerine ‘Kümelenme faaliyetlerinin firmalara katkısı ve Ur-Ge projeleriyle sağlanan destekler konusunda sunum gerçekleştirildi.

“FİRMALAR BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, toplantıda yaptığı konuşmada, BTSO olarak Türkiye’nin 2023 hedeflerinde büyük öneme sahip olan uzay, havacılık ve savunma ile raylı sistemler alanında başlattıkları kümelenme faaliyetlerinin ardından her iki alanda geliştirdikleri projeler ile Ekonomi Bakanlığı’ndan da Ur-Ge desteği almaya hak kazandıklarını anlattı. BTSO’nun Ur-Ge desteği almaya hak kazandığı bir başka projesinin de bebe-çocuk konfeksiyonu alanında gerçekleştiğini hatırlatan Duran, söz konusu faaliyetlerle firmaların ortak sorunlarına çözüm ürettiğini, altyapılarını geliştirdiklerini ve uluslararası rekabette avantaj sağladığını kaydetti.

“BURSA, SEKTÖRDE YÜZDE 5,4 PAYA SAHİP”

İlker Duran, Türkiye’de 23 bin kimya sanayi firmasının bulunduğunu, bu firmalarda da 280 bin çalışanın istihdam edildiğini söyledi. Sektördeki girişimcilerin yüzde 5,4’ünün Bursa’da yer aldığına işaret eden Duran, Kümelenme ve Ur-Ge faaliyetlerinin kimya sektöründe de gerçekleştirilmesini istediklerini anlattı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Duran, “Kimya sektörü, çok geniş bir alanı kapsıyor. Cari açığı etkileyen en önemli sektörlerden biri olan sektörümüzde Bursalı firmalarımızın kümelenme ve Ar-Ge projelerinden faydalanmaları büyük önem taşıyor. Odamızın ve kamunun da önemli destekler sunduğu bu çalışmalarda sektör temsilcilerimizi de görmek istiyoruz” dedi.

“HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

Toplantıda konuşan 22. Meslek Komitesi Kerim Sabuniş, kümelenme ve Ur-Ge çalışmalarının sektör için hayati önem taşıdığını belirterek, firmaları BTSO öncülüğünde başlayan bu projelere katılmaya davet etti.

21. Meslek Komitesi Başkanı Kağan Yeşil de BTSO’nun destekleriyle başlatılan kümelenme ve Ur-Ge çalışmalarının Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti.

BTSO, Kimya Sektörünü Kümelenme Ve Ur-Ge Projelerine Hazırlıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*