Kimya Devi BASF’ tan Enerji Yarışması

Kimya Devi BASF’ tan Enerji Yarışması. BASF ve NineSigma, Creator Space™ enerji yarışması için proje teklifi çağrısı yapıyor: Yerleşik uygulamalar için enerjinin etkin kimyasal depolanması.

NineSigma, BASF‘yi temsilen, katılımcıları, verimli ve kimyasal bazlı bir yerleşik enerji depolama sistemi oluşturulmasını sağlayan teknolojiler için başvuruda bulunmaya davet ediyor.

Başarılı bir proje:

Yerleşik uygulamalar için enerji depolamalı

Enerji depolama sistemi açısından kimyasal bir temele sahip olmalı

Enerjiyi güvenle depolayıp elektrik olarak açığa çıkarmalı

Mevcut enerji depolama seçeneklerine kıyasla daha ucuz ya da daha verimli olmalıdır (örneğin, daha düşük yatırım maliyeti potansiyeline sahip olmalıdır)
Proje yalnızca yerleşik uygulamalar için enerji depolama sistemlerine odaklanmalıdır. Yalnızca enerji üretimine/toplamaya yönelik teknolojiler kapsam dışıdır. Özellikle yerleşik uygulamaları hedef almayan teknolojiler kapsam dışıdır.

Teknolojilerin destekleyici veriler ile birlikte sunulması teşvik edilmekle birlikte yenilikçi kavramsal yaklaşımlara da özel ilgili gösterilecektir.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ !!!!
BAŞVURU SÜRECİ VE DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ !!!

Ödül
En fazla beş kişiye kişi başı 100,000 Avro ödül verilecektir. Katılımcılar BASF ile daha ayrıntılı bir görüşme yapma fırsatını da yakalayabilir.

Takvim
Önerilerin yapılabilceği tarih aralığı: 9 Şubat 015 – 2 Haziran 2015

Kazananlar 2015 yılı Kasım ayında açıklanacaktır.

KONU :

Ekonomik bir yerleşik enerji depolama sistemine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Enerji depolamaya yönelik şebeke düzeyi hacminde sayısız teknoloji mevcut, fakat maliyetleri çok yüksek olduğundan geniş çaplı kullanımı olanaksız kılıyor.

Şu anda dünyadaki elektriğin yaklaşık %20’si, hidroelektrik, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor. Uluslararası Enerji Kurumu, bu rakamın 2050 yılına dek %65’e ulaşmasını bekliyor. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji, doğada sürekli olarak mevcut değil. Kesintili kaynaklardan sürekli olarak enerji temin edebilmenin temel yolu, ekonomik ve güvenilir bir yerleşik enerji depolama sistemi oluşturmak.

Dünya nüfusunun %20’sinin global enerji şebekelerine erişimi yok ve hayatlarını bu şekilde sürdürüyorlar. Ekonomik bir yerleşik enerji depolama teknolojisinin geliştirilmesi, izole bölgelere de enerji sağlayacaktır. Bu teknolojiler, geçici güç kesintilerinde ve acil durumlarda destek sağlayabilir, aynı zamanda enerji tedarikçilerinin arz ve talep arasındaki dengesizlikten (arbitraj) kar elde etmesine yardımcı olabilir.

Dünya, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğe daha fazla ihtiyaç duydukça, elektriğin geniş kapsamlı olarak düşük maliyetli depolanma ihtiyacı da giderek aciliyet kazanıyor.

Yarışma hakkında
Yarışmaya katılanlar 100,000€ para ödülü için yarışacak ve uygun görülmesi halinde, önerdikleri çözümleri hayata geçirmek üzere BASF ile işbirliği yapma fırsatına sahip olacaklar.

Katılımcılarıın, 2 Haziran 2015 tarihine kadar online başvuru formunu doldurup göndermesi gerekiyor.

Doldurulan form, katılımcının uzmanlığı ve önerdiği teknoloji hakkında bilgi sağlamalı ve önerilen teknolojinin düşük maliyetle yüksek miktarlarda enerjiyi depolama kapasitesine sahip olduğunu kanıtlar nitelikte olmalıdır. En gelecek vadeden (maksimum) 5 katılımcı, 100.000€ para ödülünün sahibi olacak. Tüm kazananlar, sundukları teknolojinin detaylı teknik ve fizibilite analizinin yanı sıra, uygun görülmesi halinde, bu teknolojinin olanaklar dahilinde finanse edilip hayata geçirilmesi konularında BASF ile işbirliği yapma fırsatı yakalayacak.

Kimya Devi BASF' tan Enerji Yarışması

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*