ABD Kanalizasyonlardan Altın ve Değerli Metaller Elde Etmenin Yollarını Arıyor

ABD Kanalizasyonlardan Altın ve Değerli Metaller Elde Etmenin Yollarını Arıyor. ABD`li uzmanlar ABD`deki bir kanalizasyon arıtma tesisinde normal bir madende bulunması durumunda çıkartmaya değecek düzeylerde altın bulunduğunu açıkladı.

ABD’li uzmanlar insan dışkısından altın ve değerli metaller elde etmenin yollarını arıyor.

Araştırmacılar ABD’deki bir kanalizasyon arıtma tesisinde normal bir madende bulunması durumunda çıkartmaya değecek düzeylerde altın bulunduğunu açıkladı. İnsan dışkısında altın ve gümüşe ek olarak paladyum ve vanadyum gibi nadir metaller de bulunuyor.

Ayrıntıları Amerikan Kimya Topluluğu‘nun Denver’daki toplantısında açıklanan çalışmaya göre insan dışkısından metal elde edilmesi zararlı maddelerin doğaya salımının azalmasına da yardımcı olabilir.

Çalışmanın yazarlarından ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nden Dr. Kathleen Smith “Bulduğumuz altın miktarı normal bir madende görülen minimum dizeylerde” dedi.

Smith, “Satılabilecek metallerin toplanmasıyla ilgileniyoruz. Bunlara cep telefonları, bilgisayarlar ve metal alaşımlarında kullanılan vanadyum, bakır ve paladyum gibi teknolojik açıdan önemli metaller de dahil” dedi.

1 MİLYON KİŞİNİN DIŞKISINDAN 13 MİLYON DOLARLIK METAL

Uzmanlar ABD’deki atık arıtma tesislerinde her yıl yedi milyon ton katı atığın işlendiğini tahmin ediyor. Bu atıkların yarıya yakını tarlalar ve ormanlarda gübre olarak kullanılıyor. Kalan kısmıysa yakılıyor ya da çeşitli alanlara dolduruluyor.

Bilim insanları maden endüstrisinde metalleri ayrıştırmak için kullanılan sızıntı sularıyla deneyler yapıyor. Bu sızıntı suları doğaya zarar verdiği için kötü bir şöhrete sahip. Ancak Smith, kontrollü bir ortamda sızıntı sularının katı atıktaki metalleri ayrıştırmakta kullanmanın güvenli olacağını söylüyor. Daha önce yapılan bir araştırmada bir milyon Amerikalı’nın ortaya çıkarttığı atıkta 13 milyon dolarlık metal olduğu sonucuna varılmıştı.

ABD Kanalizasyonlardan Altın ve Değerli Metaller Elde Etmenin Yollarını Arıyor

 

Kaynak : uzmanpara.milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*