Üç Katil Hastalık İçin Geliştirilen Tek İlaç Yeni Umut Olabilir

75743 katil hastalc4b1k c4b0c3a7in gelic59ftirilen tek c4b0lac3a7 yeni umut olabilir
75743 katil hastalc4b1k c4b0c3a7in gelic59ftirilen tek c4b0lac3a7 yeni umut olabilir

Üç Katil Hastalık İçin Geliştirilen Tek İlaç Yeni Umut Olabilir. “Nature” dergisinde yayımlanan araştırmada, yaklaşık 3 milyon bileşimin test edilmesi sonucu elde edilen ilacın, parazitlerin neden olduğu chagas, şark çıbanı (layşmanyaz) ve uyku hastalığı için umut ışığı olabileceği belirtildi.

İngiltere’deki York Üniversitesi araştırmacıları, ilacı söz konusu üç öldürücü hastalığa sebep olan parazitlerin benzer yapıya sahip olduğu bulgusundan yola çıkarak elde ettiklerini söyledi.

Bileşimin, etkisi artırılarak aynı anda birçok paraziti öldürebildiğini kaydeden araştırmacılar, ilacın bir an önce hastalara ulaşabilmesi için yoğun çaba harcadıklarını ifade etti.

Uyku hastalığı : Çeçe sineğin ısırmasıyla yayılır ve Trypanosoma brucei paraziti kaynaklanır. Parazit beyne nüfuz ettiğinde sonuçları koma ve norolojik tranvalara neden olur. Bu hastalık genel olarak Sahra altı Afrika’da bulunur.

Chagas hastalığı : Trypansosoma cruzi paraziti neden olur. Bu ölümcül hastalık, kalp ve sindirim sistemi hasatlıklarına neden olabilir. Paraziti “Öpüşme” veya “katil” böcek saldırısı ile yayılır. Chagas çoğunlukla Latin Amerika’da insanları etkiler, ancak şimdi diğer kıtalara’da yayıldı.

Şark çıbanı (layşmanyaz) : Enfeksiyon kum sineklerinin ( tatarcık ) ısırması ile bulaşır. Sinek kan emerken, leishmania denilen paraziti insana bulaştırır. Enfekte olan bölgeye bağlı olarak vücudun farklı bölgelerinde tahribata yol açar. Anemi gibi hastalıklara sebep olur. Amerika, Afrika ve Asya’da bulunur.

“BİRDEN FAZLA PARAZİTE ETKİ EDEBİLEN ÖZEL BİR BULUŞ”

Parazitlerdeki proteinlere saldırarak yapılarını bozarken hücrelere zarar vermeyen ilaç, gerekli onaylar alındıktan sonra insanlar üzerinde denenecek.

Araştırmacılardan Dr. Elmarie Myburgh, ilacı “dünyada ilk kez aynı anda birden fazla parazite etki etme özelliğiyle çok özel bir buluş” olarak niteledi.

Özellikle Güney Amerika, Afrika ve Asya’da görülen chagas hastalığı, şark çıbanı hastalığı ve uyku hastalığı, her yıl 20 milyon kişiyi etkiliyor ve bunlardan 50 bininin ölümüne neden oluyor. Parazitlerin neden olduğu bu üç hastalık, farklı tür sivrisinekler ve böceklerin ısırmasıyla bulaşıyor.

Bu hastalıklar için şimdiye kadar geliştirilen ilaçların birçok yan etkiye yol açması ve pahalı olması, tedavi sürecini olumsuz etkiliyor.

Üç Katil Hastalık İçin Geliştirilen Tek İlaç Yeni Umut Olabilir

Kaynak : BBC & NTV

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*