Çin Dünyanın İlk Kuantum Uydusunu Uzaya Gönderdi

754cf in dc3bcnyanc4b1n c4b0lk kuantum uydusunu uzaya gc3b6nderdi
754cf in dc3bcnyanc4b1n c4b0lk kuantum uydusunu uzaya gc3b6nderdi

Çin Dünyanın İlk Kuantum Uydusunu Uzaya Gönderdi. Uydu Salı sabahı, Çin’in kuzey doğusundaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden bir roket üzerinde fırlatıldı.
Dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda en az iki yıl görevde olacak 631 kilogram ağırlığındaki uydu adını, M.Ö. 5. Yüzyıl’da yaşamış Çinli bilim insanı ve felsefeci Micius’tan alıyor.
Uydu projesi, Çin’in Uzay Biliminde Stratejik Öncelik Programı’nın bir parçası olarak hayata geçirildi.

‘Siber güvenlik artırılacak’

Çin kuantum uydusuyla yüksek güvenlikli bir iletişimin mümkün olabileceğini belirtiyor.
Bilim insanları, kuantum mekaniği ile verilerin şebekeler içinde fotonlarla güvenli olarak taşındığını, verilerin aktarım esnasında ele geçirilemediğini veya kopyalanamadığını belirtiliyor. Yeni uyduyla Çin’in Pekin ve Urumçi kentleri arasında kuantum iletişimi test edilecek.

Ancak kuantum iletişiminin hayata geçirilmesi için daha birçok aşamanın daha kat edilmesi gerekiyor.Bunun yıllar alabileceği belirtiliyor. Kuantum teknolojisi Mart ayında yayımlanan Çin’in beş yıllık ekonomik kalkınma planının önemli bir odak noktası olmuştur. Çin, kuantum fiziği içeren temel araştırmalar için ayırdığı bütçe 2005 yılında 1.9 milyar dolarken, 2015 yılında bu rakam 101 milyar dolara çıkmıştır.

Çin bu teknolojiyi Avusturya’yla birlikte geliştirdi. Çin dışında Avusturya, Singapur, Almanya, İngiltere, Kanada ve İtalya’nın da kuantum telekomünikasyon teknolojisi çalışmaları bulunuyor. İngiltere ve Singapur’da Üniversitelerarası işbirliği yaptı ve uzayda kuantum deneyleri yapmak için 5kg uydular geliştirmeye başlamış durumda. Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya da NASA Uluslararası Uzay İstasyonuna göndermek üzere Kuantum uydular geliştiriyor.

Projenin maliyetiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.
Bununla birlikte bir Çin gazetesi, uydunun yalnızca proje geliştirme maliyetinin 100 milyar dolardan fazla olduğunu yazdı.

Çin Dünyanın İlk Kuantum Uydusunu Uzaya Gönderdi

Kaynak : bbc &  aljazeera &news

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*