Elekrikli ve Elektronik Eşyalardaki Yasaklanan Zehirli Maddeleri Biliyor musunuz ?

Elekrikli ve Elektronik Eşyalardaki Yasaklanan Zehirli Maddeleri Biliyor musunuz ? Piyasaya sürülen elektrikli ve elektronik eşyalarda kurşun (Pb), cıva (Hg), artı altı değerlikli krom (Cr+6), polibromürlü bifeniller (PBB) ve polibromürlü difenil eterler (PBDE) ile kadmiyumun (Cd) bulunması yasaktır.

Kurşun : Özellikle çocuklarda merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir. Çocuklarda zihinsel gelişimini etkiler. Böbreklere ve taşıma sistemine zarar verir.Kansızlığa neden olur.

Civa: Beyine, böbreklere ve üreme organlarına zarar verir. Beyinde hafıza problemine ve sinirliliğe neden olur. Yağ hücrelerinde birikimi anne sütünden bebeğe geçişe neden olur.

Kadmiyum: Kemik hastalıklarına, akciğer ve prostat kanserine ve kansızlığa neden olabilir.

Krom (Cr+6): Uzun süre deri ile temas sonucu deri ülserine ve isiliğe neden olur.Göze direkt teması sonucu gözde
kalıcı hasar oluşturur. Burun, boğaz ve ciğerlerde tahrişe neden olur. Akciğer kanserine neden olabilir. Yüksek miktarda maruz kalındığında böbreklerde hasar oluşturur.

Bromlu Alev Geciktiriciler: PBDE’ler vücutta uzun süre kalıcı olduklarından, hayvan dokusunda biyolojik birikime neden olurlar. Endokrin sisteminde zararlı olabilir ve ceninin gelişiminde etkilidir. Öğrenme zorluğu ve davranış bozukluklarına yol açarlar. Bu zararlı maddeleri elektrikli ve elektronik eşyalarda engellemenin yolu, elektrikli ve elektronik eşyalar üretilirken bu zararlı maddelerin yerine güvenli alternatif maddelerin kullanılmasıdır.

Bilimsel ve teknik açıdan bunun mümkün olmadığı durumlar “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE)”kapsamı dışındadır. Aldığınız elektrikli ve elektronik eşyalarda, “AEEE YÖNETMELİĞİNE UYGUNDUR.”ifadesinin olup olmadığına mutlaka bakın!

Elekrikli ve Elektronik Eşyalardaki Yasaklanan Zehirli Maddeleri Biliyor musunuz

 

Kaynak : Tüçev

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*