S.Ü Kimya Mühendisliği Esnek Organik Led Üretti

S.Ü Kimya Mühendisliği Esnek Organik Led Üretti. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Esnek Oled Yapımı Projesi” ile günümüzde başta cep telefonları olmak üzere birçok alanda kullanılan dokunmatik ekranların esnek ve bükülebilir özelliğe kavuşması sağlanacak. TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması’na (2242/B) katılan proje, ‘Alan Özel Ödülleri’ ana kategorisine bağlı ‘Fen Bilimleri’ alt kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Projenin mimarları olan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencileri Fatma Ustaoğlu, Yasemin Cemile Altınsu ve Handan Uzun’a Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Kuş danışmanlık yaptı.

“GELECEĞİN EKRAN TEKNOLOJİSİ”
Günümüzde başta cep telefonları olmak üzere birçok alanda kullanılan organik esaslı dokunmatik ekranların bükülebilir ve esnek özelliğe kavuşmasını hedeflediklerini belirten Doç. Dr. Kuş, “Proje üzerinde 2 yıldır çalışıyoruz. Amacımız bunları çok küçük boyutlara dönüştürerek yüksek kalitede şeffaf ve bükülebilir Organik LED üretmek ve geleceğin ekran teknojisinde ülkemizide söz sahibi yapmaktır. Bu teknoloji sadece ekran sistemleri değil aynı zamanda ince film işlemci teknolojileri ve organik esaslı güneş hücreleri üretimlerine de teknolojik altyapı sağlayacaktır. Böylece kullandığımız elektronik aletler daha hafif, katlanabilir, uzun ömürlü ve ucuz olacaktır. Tüm bu çalışmaların hayata geçmesinde bizlere destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Hakkı Gökbel’e müteşekkiriz” dedi.

“HEDEF ÜRETİME GEÇİRMEK”
Projelerinin TÜBİTAK tarafından birincilik ödülüne layık görülmesinin kendileri için büyük bir onur olduğunu belirten öğrencilerden Fatma Ustaoğlu ise, “Arkadaşlarım ve hocamızla birlikte tasarladığımız projemizin TÜBİTAK gibi önemli bir kurumdan birincilik ödülü alması bizim için son derece anlamlı. Bundan sonraki süreçte projeyi daha da geliştirip, üretime geçilebilmesi noktasında çalışmalar yürüteceğiz. Bizler üzerinde emekleri bulunan öğretim üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” diye konuştu.

A

 

Kaynak : netinternethaber

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*