Almanlar Buğdaydan Et Yapmayı Başardı

Almanlar Buğdaydan Et Yapmayı Başardı. Sayısız sığır, hektarlarca mera ve artan dünya nüfusu. Özellikle kalkınmakta olan ülkelerde et tüketimi sürat ile artıyor. Bu durum çevre açısından çok büyük risk. Sera etkisi oluşumunda hayvancılığın payı çok büyük . Peki, hayvancılık olmadan şnitzel pişirilebilir mi? Almanya’daki Fraunhofer Enstitüsü’den Florian Wild de bu sorunun cevabını ararken ekibiyle bitkisel şnitzel üretti.

BUĞDAY, NOHUT YA DA SOYA KULLANILIYOR
Wild önce buğday, nohut veya soyayı mikserde su ile karıştırıyor. Önemli olan protein elde etmek olduğundan dolayı, bilim adamının kabuklara gereksinimi yok. “Arıtılıp kurutulduktan akabinde et yerine su yüzüne malzemenin ana maddesi bu.” Wild, karışımı enstitünün tesisindeki filtreleme bölümüne götürüyor. Makine bir günde yaklaşık olarak bin litre karışımı işleyebiliyor. Bu işlem sonucunda iki yüz kilo et yerine kullanılabilecek bitkisel malzeme elde ediliyor. “Tesisin kalbi filtreleme bölümünde atıyor. Düzenek çok fazla küçük gözenekli borulardan oluşmakta . Gözeneklerle birlikte şeker ayrıştırılırken, protein elde edilebiliyor.” Sırada bir sonraki adım var. Yoğunlaştırılmış bitki tozu, laboratuvarda soğutma mekanizmasına bağlı ileri teknoloji düdüklü tencereye aktarılıyor. Toz bir daha su ile karıştırılıyor, aynı dönemde yüksek basınçta 150 dereceye kadar ısıtılıyor.

TAVUT ETİNİ ANDIRIYOR
Daha akabinde aletin içindeki karışım yavaşça soğutuluyor. Sonuçta ete çok fazla benzeyen lifli, sakız kıvamında bir madde elde ediliyor. Bu vejetaryen et, protein ve lif açısından bir hayli zengin ve yağsız. Dokunun tavuk etine benzemesi hedeflenirken çiğnerken de bu hissi vermesi gerek . Florian Wild, etseverleri özellikle tat açısından ikna etmesi gerekmekde olduğunu iyi biliyor. Bu yüzden 5 seneden bu yana değişik baharat aromaları üzerinde deneyler yapmaktadır . Hedef, etin yerini alabilecek bu maddeyi çok büyük miktarda üretmek. “Vejetaryen şnitzel çok fazla daha az alan kaplıyor. Hammaddeyi tarladan yetiştiği gibi doğrudan kullanıyoruz. Vejetaryen şnitzel ile aynı tarladan çok fazla daha çok insan beslenebilir.” Florian Wild’in amacı dünyadaki açlığa bir çözüm getirmek ve kıymetli kaynakları korumak. Nohut, buğday ve soyadan elde edilen et daha az enerji ve su tüketiminin beraberinde daha az mera olarak kullanılan alan demek.

almanlar-bugdaydan-et-yapmayi-basardi

 

Kaynak : arcaajans

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*