Lise öğrencileri 100 metre yükseklikten yüz tanıyan dron geliştirdi

İHA

Sivas’ta lise öğrencileri kendi tasarladıkları dronu 3D yazıcı ile üretti. Danışman öğretmenleri öncülüğünde dört öğrenciden oluşan grup yaklaşık 7 ay çalışma sonucu ürettikleri drona karabulut manasına gelen “Nimbus” ismini verdi.

Yaklaşık 1,5 kilogram yükünde ve 480 milimetre kanat açıklığına sahip olan dron, 9 kilometre otonom ve 3 kilometre manuel uçuş menziline sahip.

Öğrenciler tarafından üretilen eşi ve gibisi olmayan dron, özel eğitilmiş yapay zekalı obje tespiti ile 100 metre yükseklikten askeri araç ve aranan bireyleri tanıyarak ilgili ünitelere raporlayabiliyor. Kendi eğittikleri yapay zeka modeli sayesinde dron hudut bölgeleri ya da kent merkezlerindeki kalabalık yerlerde inançlı bir ortam sağlayacak.

Taksim saldırısı ilham oldu

Taksimde yaşanan büyük patlamada birçok kişinin hayatını kaybetmesi üzerine bu türlü bir dron yapmaya karar verdiklerini belirten Kerem Mert Kor, “Kalabalık ortamlarda insanların rastgele bir insanı ya da suçluları tespit etmesi zorlaşabiliyor. Biz de bu yüzden havadan tarayacak halde bu dronu geliştirdik. İçerisindeki yüz tanıma sistemi ve kamerasıyla havadan uçarak suçluları ve sabıka kaydı olan insanları kalabalık ortamlarda tespit edebiliyor. Ve kolluk kuvvetlerine kimlik bilgileriyle birlikte ihbar ediyor. Tasarımı büsbütün bize ilişkin. Dünya üzerinde rastgele bir muadili yok. Dizaynımızı yaklaşık altı yedi ay civarında bir müddette tamamladık. Yaklaşık olarak on yedi bin liralık bir maliyet oldu” formunda konuştu.

Suçluları tanıyıp polise bildirecek

Suçluyu gördükten sonra bilgi tabanındaki bilgilerle eşleştiğini ve şayet eşlemeyi hakikat bir halde gerçekleştirirse emniyet güçlerine bilgi verildiğini söyleyen İdris İşbaşar, “Yapmış olduğumuz bu dron projesiyle birlikte Teknofest’te finallere kaldık. Sivas’tan Teknofest’e katılacak olan tek projeyiz. Yaklaşık bir altı yedi aylık bir mühlet zarfında yaptık. Dronumuzu yaparken, geliştirirkenki temel emelimiz hata potansiyeli olan insanları belirlemekti. Bunun için yapay zeka usullerini kullandık. Suçluları tanıyıp polislerimize, emniyet güçlerimize bildirmesi temel çalışma emelimizdi. Hatalıyı gördükten sonra data tabanındaki bilgilerle eşlemeye başlıyor. Şayet eşlemeyi gerçek bir formda gerçekleştirebilirse emniyet güçlerine bildiriyor. Cürümlünün bilgi tabanına kayıtlı fotoğraflarının bilgilerinin net bir halde görüldüğü takdirde ilgili tespiti gerçekleştirebiliyor. Tahminen daha geliştirilerek yalnızca fotoğrafla değil bütün fizikî özelliklere dayalı bir biçimde tespit yapabilir. Yahut yalnızca data tabanında kayıtlı şahıslar üzerinden değil de cürüm potansiyeli olan insanların fizikî davranışları çıkarılarak bu davranışlara nazaran hareket edenleri tespit ederek bu davranışları sergileyen beşerler emniyet güçlerine bildirilebilir. Bu açılardan geliştirilerek daha tesirli sonuçlar alınabilir” dedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*