Uludağ Üniversitesi, Pedagojik Formasyon için Kimya Kontenjanını açtı

Uludağ Üniversitesi, Pedagojik Formasyon için Kimya Kontenjanını açtı. Dekanlık tarafından yayınlanan ilan da ;
Sevgili Mezunlarımız,

Pedagojik Formasyon başvuruları ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.
Bildiğiniz gibi Aralık 2013 ayında siz mezunlarımızdan Tercih Kılavuzunda belirtilen 20.000 kontenjana başvuru yapmanız istenmişti. Bu başvurular sırasında iki konuda itirazlar yoğunlaşmıştı:

1) Her üniversitede tüm bölümler yerine bazı bölümlere kontenjan verilmiş olması ve çok sayıda mezunu olan bazı bölümlere hiç kontenjan verilmemiş olmasına yönelik itirazlar;
2) Diploma notlarının, bazı üniversitelerde 100lük bazılarında da 4lük sistemde belirlenmekte olması nedeniyle not dönüşümlerinizle ilgili itirazlar.

Bu iki başlık altındaki gelişmeleri şöyle özetleyebiliriz:

KONTENJANLAR

İlk yayınlanan kılavuzdaki kontenjanlar şu şekildeydi:

PROGRAM ADI     KONTENJAN
Biyoloji                     40
Felsefe                     60
Fizik                        40
Türk Dili ve Edb.        40
TOPLAM                180

Burada fakültemizin 4 bölümüne (Felsefe grubu içinde Sosyoloji ve Psikoloji Bölümlerinin de olduğu düşünülürse 6 bölümümüze) toplam 180 kontenjan verilmişti. Kontenjanların ilanında, en çok mezun veren bölümlerimiz arasında yer alan Tarih, Kimya ve Matematik Bölümlerimize kontenjan olmayışı nedeniyle bu eksikliğin giderilmesi ve bazı alanlarda verilen kontenjanların arttırılması talebiyle önce Dekanlığımızdan, daha sonra da Senato kararı olarak Rektörlüğümüzden YÖK Başkanlığına yazılı taleplerde bulunulmuştur. Bu talepleri haklı bulan Başkanlık, yeni yayınladıkları kılavuzda kontenjanlarımızı şu şekilde belirlemiştir:

PROGRAM ADI         KONTENJAN
Biyoloji                          40
Felsefe                         60
Fizik                            40
Türk Dili ve Edb.           40
Kimya                         40
Matematik                   40
Tarih                            40
TOPLAM                     300
Bu sayede Formasyon hakkı bulunmayan Arkeoloji Bölümümüz ve sadece 2 üniversitede kontenjan verilen Sanat Tarihi Bölümümüz dışındaki tüm bölümlerimize toplam 300 kontenjan ayrılmıştır. Bu süreçte mutlaka sizlerin e-mail, fax, dilekçe, twitter, telefon gibi araçları kullanarak yapmış olduğunuz haklı arayışlarınızın da faydalı olduğunu düşünüyor ve sizleri kutluyoruz.

NOT DÖNÜŞÜMLERİ

İki sistemi birbirine dönüştüren bir YÖK dönüşüm tablosunun mevcudiyetinden haberdarsınızdır. Ancak buna ek olarak birçok üniversite kendi not dönüşüm tablolarını kullanmaktaydılar. İtirazlar üzerine YÖK, tüm üniversitelerden not dönüşüm tablolarını istemiştir. Ancak yine adaylar arasında, birçok üniversitenin mezunlarına avantaj sağlayabilen not dönüşüm tabloları hazırladıkları ve bunları YÖK’e yolladıkları iddiası ortaya çıkınca YÖK, 4lük sistemi uygulayan üniversitelerin sayıca az olması nedeniyle 100lük sistem uygulayan üniversitelerin notlarını, sadece YÖK dönüşüm tablosuna göre 4lük sisteme dönüştürme kararı almış ve bunu yeni kılavuzda yayınlamıştır.

Bu noktada ne siz Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının, ne de Dekanlığımızın not dönüşümlerinizle ilgili yapacağı bir şey kalmamıştır. Buna rağmen bazı mezunlar arasında 100lük sistemin YÖK dönüşüm tablosuna göre 4lük sisteme çevrilmesi aşamasında da mağduriyetler olabileceğine yönelik endişeler oluştuğundan, bu endişelerinizi içeren bir yazıyı YÖK Başkanlığına yollama aşamasındayız. Sizler de eğer mağduriyete uğrama ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız bu konuda girişimde bulunabilirsiniz. Bundan önceki haklı itirazlarınızın tümünün YÖK Başkanlığınca değerlendirilmiş ve çözüme kavuşturulmuş olması, bundan sonra usulüne uygun bir şekilde yapacağınız başvurularınızın da değerlendirileceğinin sinyalini vermektedir.

Hepinize hem başvuru sürecinde kolaylıklar, hem de atama sürecinde başarılar ve bol şans diliyoruz.

Uludağ Üniversitesi
Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı

uludağ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*