Biyolojik Böcekler Ormanlarımızı Koruyacak

Biyolojik Böcekler Ormanlarımızı Koruyacak. Ormanlara yangınlardan daha çok zarar veren böceklere karşı biyolojik bir çözüm bulundu. Laboratuvar ortamında çoğaltılan faydalı böcekler ormanları koruyacak. Bu nedenle 2013’te üretilen yarım milyon biyolojik böcek ormanlara bırakıldı.
Böcekler ormanlara zarar veren diğer canlıların içerisinde önemli bir yer tutuyor. Hayvanlar aleminde de en büyük grubu böcekler oluşturuyor. Ayrıca böceklerin üreme enerjileri çok yüksek. Böcekler, uygun iklim şartlarında kısa zamanda çoğalarak bütün bir ormanı tahrip edebilecek bir güce sahip oluyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü, ormanlarımızda zararlı böceklere karşı biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal mücadele yöntemleri uyguluyor. Bir yandan biyolojik çeşitliliğin korunuyor, diğer yandan da zararlı böceklere karşı faydalı böcekler korunarak laboratuvar ortamında çoğaltılıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, böceklerin ormanlara verdiği zarar, yangınlarının verdiği zarardan en az beş kat daha fazla. Böceklerin verdiği zararın bu denli büyük olmasından dolayı orman zararlıları ile mücadele çalışmaları daha çok zararlı böceklerle mücadele konusunda yoğunlaştırılıyor.

Yine bakanlığın verilerine göre, 2013’te orman zararlılarına karşı etkin mücadele için 341 bin 631 hektar alanda çalışma yapıldı. 53 laboratuvarda üretilen 534 bin 500 faydalı böcek ormanlara bırakıldı. Biyolojik çalışmaların başladığı 1984’ten bugüne kadar toplam 11 milyon 421 yırtıcı böcek laboratuvarlarda üretildi. Ayrıca 2013’te biyolojik mücadele çerçevesinde 5 bin 700 keklik ormanlara salınarak, 130 karınca nakli gerçekleştirildi. 61 bin 125 suni kuş yuvası ise ormanlara asıldı.

Biyolojik mücadele çalışmalarında ormanlarda bulunan faydalı böceklerin erginleri toplanarak, laboratuvarlara taşınıyor. Laboratuvarlar da elde edilen olgun bireyler ormanlarda zararlı böceklerin olduğu alanlara götürülerek ağaç diplerine veya ağaçların üzerine bırakılıyor. Laboratuvarlarda üretilen bu faydalı böcekler, zararlı böcekleri yok etmekle birlikte nesillerini de devam ettirerek ormanlarımızda biyolojik mücadelenin etkili bir unsuru haline geliyor.

böcek

 

Kaynak : Radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*