Kozmetik’te kullanıyoruz diyerek vurgun yapıyorlar

Kozmetik’te kullanıyoruz diyerek vurgun yapıyorlar. ‘Kozmetikte kullanıyoruz’ diyerek ÖTVsiz LPG alıp vurgun yapıyorlar Rekabet gücünü artırmak için kozmetikte kullanılan LPG’den ÖTV alınmıyor. Ancak vergisiz LPG, yeni vurgun kapısı oldu. Kozmetikte LPG tüketimi son dört yılda 12 bin tondan 72 bin tona çıktı.

Sektör kaynakları, ÖTV’siz LPG’nin son dönemde bazı istasyonlarda otogaz olarak satılmaya başlandığı uyarısı yaptı. EPDK, satışları yakın takibe aldı. LPG’de yeni vurgun yöntemi, ‘ÖTV’siz satışlar oldu. Kozmetik ÖTV’SİZ LPG satışları patladı Yıl Miktar* 2010 11.955 2011 32.782 2012 49.396 2013 71.986 *Ton sektöründe (spreylerde) itici gaz olarak kullanılan LPG tüketiminde, son yıllarda patlama yaşanıyor. 2010’da 12 bin ton olan tüketim, geçen yıl 72 bin tona çıktı. Sektör kaynakları, aerosol üretiminde kullanılan ve ÖTV’siz (Özel Tüketim Vergisi) alınan LPG’nin son dönemde bazı istasyonlarda otogaz olarak satılmaya başlandığı uyarısı yaptı.

Aynı kaynaklara göre kozmetik sanayiinde kullanılan LPG’den ÖTV alınmıyor. Ancak istasyonlarda otogaz olarak satılan LPG’den ton başına yaklaşık bin 600 lira Özel Tüketim Vergisi söz konusu. Bazı fırsatçılar, bu yüksek vergi farkını vurguna dönüştürüyor. Aynı kaynaklar, satışlardaki anormal artış üzerine EPDK ve Maliye’nin ÖTV’siz LPG satışlarını yakın takibe aldığı bilgisini verdi. Kozmetik sektöründe deodorant, köpük, tıraş kremi ve spreylerde kullanılan aerosol itici gazlar sınıfında yer alıyor.

sprey

 

 

Kaynak : medya73

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*