Güneş enerjisine Vakıflar da giriyor

Güneş enerjisine Vakıflar da giriyor. Türkiye çapında kullanmadıkları geniş arazileri bulunduğunu tespit eden Vakıflar, güneş enerjisi üretip satmak için harekete geçti. Tarıma ve diğer kullanımlara uygun olmayan arazilerde enerji üretmek için Vakıf Enerji isimli bir şirket kurulacak. Gözler, Bakanlar Kurulu’nda.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, enerji sektörüne girmeye hazırlanıyor. Genel müdürlük, Türkiye ’nin birçok yerinde bulunan ve tarıma veya başka bir faaliyete uygun olmayan arazilerini, güneş enerjisi üretmek için kullanacak.
Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Türkiye’nin güneş haritalarını çıkardıklarını, Vakıflar’a ait boş arazilerin, güneş enerjisi üretmek için kullanılmasının uygun olduğunu tespit ettiklerini belirtti.
Bakanlar Kurulu’nun çalışmayı onaylaması halinde, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak ‘Vakıf Enerji’ isimli bir şirket kuracaklarını belirten Ertem, şirketin de güneş enerjisi tesisi kurma çalışmalarına başlayacağını söyledi.

ŞİRKETE İZİN ÇIKMAZSA ARAZİLER ENERJİ ÜREATİCİLERİNE KİRALANACAK

Çalışmanın gelecek günlerde vakıflardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunulacağını dile getiren Ertem, Arınç’ın da projeyi Bakanlar Kurulu’na sunacağını söyledi. Ertem’in verdiği bilgiye göre şirket İzmir, Karaman, Kayseri, Eskişehir’de bulunan geniş vakıf arazileri üzerinde, güneş enerjisinden, elektrik üretmek üzere sistemi kuracak. Elde edilen enerji de satılacak.
Ertem, “Bakanlar Kurulu’ndan olumsuz bir karar çıkması halinde ise araziler enerji üretimi için yatırımcılara kiralanabilecek” dedi.

ARAZİLERİMİZ VAR, İSTİFADE EDEMİYORUZ

Vakıflar Genel Müdürlüğünün hazineden hiçbir katkı almadan, gelirlerini kendi kazanan bir kurum olduğunu vurgulayan Ertem, şunları kaydetti:
“Bizim yurt sathında birçok kullanılmayan, boş arazimiz var. Arazi var, yatırımcılar arazi bulamıyor, biz de arazi var değerlendiremiyoruz. Enerji son günlerin en önemli ve revaçta olan yatırımı, biz vakıfların gelirlerini arttırmak için neler yapabiliriz diye düşünürken, enerji işini yapabileceğimizi gördük. İlk etapta güneş enerjisi işi verimli. Eskişehir, İzmir, Kayseri, Karaman güneş enerjisi noktasında verimli yerler. İşletme, şirket bizim olacak, yüzde yüz sermayesi de bize ait olacak. Geliri ile de vakıf işleri yapılacak. Önemli olan bu tür yatırımların kendisini amorti etme süresi, 7-8 yılda kendisini amorti ediyor, bizim arazilerimiz var istifade etmiyoruz. Buralar tarım arazisi de değil.”
Ertem, Vakıf Enerji şirketinin sonraki dönemlerde, petrol, rüzgar enerjisi gibi farklı alanlarda da iş yapabileceğini sözlerine ekledi.

güneş

 

Kaynak : radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*